Lokalizacja i dojazd

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie oraz działająca przy nim Regionalna Stacja Edukacji Ekologicznej (RSEE) zlokalizowane są na terenie Księżej Góry w bezpośrednim sąsiedztwie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Główne wejście do Ogrodu znajduje się przy ul. Zejera (N 50°23’45”; E 18°55’0,77”),
natomiast budynek RSEE przy ul. Księżogórskiej 90a (N 50°23’53,32”; 18°54’52,47”).

 

Dojazd autokarem:

Od drogi nr 911 w ulicę Anieli Krzywoń, następnie w ulicę Księżogórską. Przypominamy, że przejazd kolejowy w przebiegu ulicy Św. Wojciecha jest zamknięty ze względu na prace modernizacyjne.

 

Dojazd autobusem:

 

Do Radzionkowa dojedziemy łatwo z Bytomia, Tarnowskich Gór, Piekar Śląskich, Świerklańca, a nawet Katowic. 
- linia nr M102 z Bytom Dworzec oraz z dworca w Tarnowskich Górach - wysiadamy na przystanku Radzionków Plac Letochów;
- linia nr 708 oraz 608 z Bytom Dworzec - wysiadamy na przystanku Radzionków Plac Letochów;
- linia nr 73 z Piekar Śląskich oraz z Bytomia (Stroszek) - wysiadamy na przystanku Radzionków Plac Letochów.

  Z przystanku Plac Letochów udajemy się pieszo ulicą Zejera na Księżą Górę (drogowskaz "MOSiR" lub "ogród botaniczny"). Jest to    dosyć intensywny, około piętnasto- dwudziestominutowy spacer, pod górę. 

- linia 94 z Tarnowskie Góry Dworzec - wysiadamy na przystanku Radzionków Kościół - dalej czeka nas dwudziestominutowy   spacer ulicą Klasztorną i Jana III Sobieskiego przez kładkę nad torami PKP do ulicy Orzechowskiej, skecamy w ul. Grunwaldzką,  z   której wychodzimy na ul. Księżogórską.


- linia S80 z Katowic (Sądowa) oraz Tarnowskich Gór Dworzec - wysiadamy na przystanku Rojca Centurm Przesiadkowe- następnie ok. 30 min piechotą ul. Przyjaźni, Wiosenną, Zwycięstwa, Zejera (intensywnie pod górę) docieramy do ul. Księżogórskiej (trasa prowadzi zielonym i niebieskim szlakiem turystycznym).

- linia 173 z Tarnowskie Góry Dworzec (przez Świerklaniec) oraz z Bytom (Stroszek )- wysiadamy na przystanku Anieli Krzywoń; 
- linia 17 z Siedliska (przez Świerklaniec) oraz Bytom Dworzec - wysiadamy na przystanku Anieli Krzywoń;
- linia 741 z Radzionkowa na przystanek Anieli Krzywoń. 

  Piechotą spacer z ul. Anieli Krzywoń kierujemy się na ul. Księżogórką ( intensywnie pod górkę) zajmie nam ok. 20 min. 

 

Dojazd samochodem osobowym:

Zarówno z Bytomia, jak i z Tarnowskich Gór dojazd samochodem jest bardzo prosty i zajmuje około 20-25 minut. W Radzionkowie najlepiej wypatrywać drogowskazów "MOSiR" lub "ogród botaniczny" lub "tereny rekeracyjne Księża Góra" i kierować się według nich. Z placu Letochów skręcamy w ulicę Zejera pnącą się ostro pod górę. Samochód można zostawić na parkingach przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz przy Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej (parkingi są obszerne i bezpłatne). 

 

Dojazd rowerem:

Decydując się na wyprawę rowerową, mamy do wyboru dwie możliwości. Pierwsza, z centrum Radzionkowa, została opisana we wcześniejszych akapitach, tj. dojazd samochodem lub autobusem.

 

Istnieje także możliwość wycieczki rowerowej (lub pieszej), w której docieramy do Ogrodu „od tyłu”, czyli od strony Piekar Śląskich. Jest to ciekawa alternatywa dla rowerzystów czy piechurów z tego miasta, a także z Bytomia, Orzecha lub Świerklańca.

W Piekarach Ślaskich kierujemy się na Kopiec Wyzwolenia. Z centrum Piekar powadzi tu ulica Jana Pawła II (przedłużenie od ulicy Bytomskiej), wzdłuż której biegnie ścieżka rowerowa. Na jej końcu znajduje się oznakowane przejście dla pieszych przecinające obwodnicę. Dalej korzystamy z wygodnej utwardzonej drogi, przy której wlocie znajduje się piekarska tablica informacyjno-edukacyjna „Księża Góra”. Po chwili docieramy do Ogrodu, który rozciąga się nieco w dole po lewej stronie.