NASI EDUKATORZY

 dr Julia Góra

 

Absolwentka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.

Jestem przyrodnikiem z wykształcenia i z zamiłowania. Ze Śląskim Ogrodem Botanicznym jestem zawodowo związana od kilku lat, a tereny Księżej Góry, gdzie powstał radzionkowski ogród, są mi szczególnie bliskie. Między innymi uczestniczyłam tu w badaniach inwentaryzacyjnych w początkach budowy ogrodu, byłam zaangażowana podczas projektu przenoszenia płatów roślinności z Portu Lotniczego „Katowice” w Pyrzowicach oraz nadzorowałam powstawanie kolekcji botanicznych. Obecnie zajmuję się koordynacją warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, jak i sama takie warsztaty z wielką przyjemnością prowadzę. Bycie edukatorem traktuję jako pasję, a ciągła potrzeba uzupełniania wiedzy oraz praca nad podnoszeniem umiejętności dają mi wiele radości i satysfakcji. Jestem osobą aktywną i lubię ruch. W czasie wolnym sporo podróżuję i zajmuję się sportem – bieganiem, jazdą na rowerze (a zimą na nartach), a nade wszystko sportami wodnymi.

 

 

 dr Agata Bednarek

 

Absolwentka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, asystent w Katedrze Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii Uniwersytetu Śląskiego

 

Jestem fizjologiem i ekotoksykologiem, moja działalność naukowa związana jest z pająkami oraz pszczołami. Na co dzień prowadzę zajęcia ze studentami na Uniwersytecie Śląskim, które poświęcone są ekotoksykologii, fizjologii i neurobiologii. Prowadzę również zajęcia i warsztaty popularnonaukowe w ramach kampanii edukacyjnych i festiwali nauki. Jestem autorem artykułów naukowych oraz popularyzujących wiedzę przyrodniczą.

 

 

 

 dr Marek Król

 

Absolwent Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

 

Jestem geologiem. Od zawsze ciekawiło mnie to, po czym chodzę i co jest pode mną. Konsekwencją zainteresowań były studia magisterskie w Zakładzie Geologii Złóż, a następnie studia doktoranckie w Zakładzie Geofizyki Stosowanej. W tym czasie prowadziłem również zajęcia dydaktyczne dla studentów.

Dużo czasu spędziłem pracując jako geolog w kraju i za granicą. Od ostatnich kilku lat biorę udział w rozpoznawaniu złóż cynku i ołowiu okolic Olkusza. Tak się składa, że złoża cynku i ołowiu, które występowały kiedyś w rejonie Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie, miały tą samą genezę co aktualnie jeszcze eksploatowane złoża olkuskie. Z tego powodu chętnie dzielę się zdobytą wiedzą na ich temat. Cieszę się, że jako edukator mam możliwość skonfrontowania moich obserwacji z zakresu nauk o Ziemi z osobami z poza branży, bo dobrze czasem spojrzeć na coś z innej perspektywy, niż dobrze przedeptane własne ścieżki.    

Lubię aktywny wypoczynek i lubię poznawać ciekawe miejsca. Często też, z racji zainteresowań, moje turystyczne i rodzinne wyjazdy wakacyjne mają charakter krajoznawczo-geologiczny.

 

 

 

 mgr Agnieszka Kandzia

 

Absolwentka  Biologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

Od zawsze interesuje mnie otaczająca przyroda. Jestem zoologiem, ostatnio dużo uwagi poświęcam obserwacji pszczół. Kocham zwierzęta, a szczególną miłością darzę koty i konie. Lubię pracę z dziećmi. Doświadczenie w tej dziedzinie nabyłam pracując jako animator zabaw dla dzieci oraz odbywając praktyki nauczycielskie w szkołach. Po ukończeniu studiów związałam się ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Radzionkowie - początkowo jako wolontariuszka, a obecnie pracownik. Interesuję się też dawnymi zwyczajami, podaniami i legendami, zwłaszcza z regionu górnośląskiego. Uwielbiam przebywać na łonie natury. Wolny czas staram się spędzać poza domem jeżdżąc na rowerze, konno i dużo spacerując. Uwielbiam wypoczywać w górach i nad wodą

 

 mgr Łukasz Nicewicz

 

Absolwent Wydziału Przyrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach oraz Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

Jestem zoologiem i ekotoksykologiem. Specjalizuje się w badaniach na pająkach i pszczołach oraz w badaniach nad stanem środowiska. Szczególnie interesuje mnie bioróżnorodność oraz ocena jakości środowiska za pomocą organizmów żywych – bioindykatorów. Prowadzę warsztaty i wykłady o tematyce przyrodniczej w ramach festiwali nauki, pikników naukowych i kampanii edukacyjnych. Jestem również autorem artykułów popularyzujących wiedzę przyrodniczą, członkiem Sekcji Arachnologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego, oraz administratorem portali popularyzujących naukę.

 

 

 

 mgr Łukasz Fuglewicz

 

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, geograf.
 
Jestem wielkim pasjonatem nauk przyrodniczych, w tym mykologii (grzyby). Z wielką charyzmą i przyjemnością prowadzę zajęcia, na których wraz z uczestnikami wspólnie odkrywamy tajemnice przyrody - najchętniej na świeżym powietrzu i przez okrągły rok, w stałym kontakcie z naturą. Doświadczenie "jak dzielić się wiedzą" zdobywałem jeszcze na studiach w ramach przygotowania pedagogicznego oraz w ramach praktyk szkolnych, a następnie współpracując przez wiele lat ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Mikołowie oraz w Radzionkowie. Na co dzień zajmuję się bytomską zielenią, a w międzyczasie jestem animatorem zajęć zarówno dla słuchaczy Uniwersytetu III wieku, ja i dla przedszkolaków. Prowadzę też szkolenia dla nauczycieli (przyroda, lekcje regionalne). Jestem pomysłodawcą i liderem Klubu Przyrodników w Miejskim Domu Kultury "Południe" w Katowicach.
 
 
 

  mgr inż. Małgorzata Bednarek


Absolwent wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz studiów podyplomowych Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Akademii Rolniczej w Krakowie.


Przyroda nie jest moją pasją, ona jest moim życiem. Jako edukator staram się ponownie zbliżyć ludzi do natury, oswoić i uświadomić, że jesteśmy tylko jej nierozerwalnym elementem, a kontakt z natura jest pierwotną potrzebą każdego człowieka. To w świecie przyrody dzieci są radosne, swobodne i szczęśliwe. Rozumiejąc tę zależność i kochając to co nas otacza, możemy tego bronić i chronić, co sama aktywnie robię. Od lat prowadzę firmę ogrodniczą, w której staram się wprowadzać ekologiczne rozwiązania i bioróżnorodność do przydomowych ogrodów, uświadamiając właścicieli o roli jaką takie ogrody pełnią w przyrodzie. Każdą wolną chwilę spędzam poza domem na obserwacjach roślin czy zwierząt, które uwielbiam fotografować. Natomiast w zimowe wieczory oddaję się rękodzielniczej pracy twórczej.

 

 

 

 mgr Eliza Flaszewska

 

Absolwentka ASP im. Jana Długosza w Częstochowie, dyplom z wyróżnieniem w pracowni rzeźbiarskiej prof. Marka Mielczarka.

Ukończyłam malarstwo w Utrechtse Universiteit w Utrechcie, w Holandii. Obecnie prowadzę samodzielną działalność artystyczno – dydaktyczną. Jestem także terapeutką dzieci autystycznych.  Poza tym inspiratorką, organizatorką i uczestniczką wielu wyjazdów plenerowych, akcji kulturalnych, warsztatów plastycznych. Jestem współautorka interaktywnego podręcznika „Poznaj świat plastyki”. Od 1996 roku pracuję w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu.

Prywatnie jestem wielką entuzjastką przyrody i rozwoju osobistego. 

 

 

 

 inż. Marcel Wyrwol

 

Student Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej na kierunku Technologia Chemiczna.

 

Moja przygoda z chemią zaczęła się w dzieciństwie, kiedy pod okiem Cioci, mieszkającej nieopodal Księżej Góry, przeprowadzałem pierwsze eksperymenty z dostępnymi w jej domu substancjami. Potem było coraz ciekawiej - podczas nauki w gimnazjum i liceum brałem udział w konkursach z chemii i biologii oraz wielokrotnie przeprowadzałem zajęcia pokazowe w szkolnym laboratorium w ramach dni otwartych. Po maturze rozpocząłem studia na Politechnice Śląskiej, niedawno uzyskałem tytuł inżyniera i kontynuuję studia drugiego stopnia. Aktywnie uczestniczę w działalności Studenckiego Koła Naukowego Chemików, angażując się w sekcji popularnonaukowej, przeprowadzającej różnego rodzaju pokazy i warsztaty chemiczne. Poza chemią moją pasją jest wędkarstwo oraz strzelectwo sportowe. Lubię też biegać w okolicznych lasach, a zimą jeździć na nartach.

 

 

  

  Anna Grzyszek

 

Jestem biologiem i amatorsko zajmuję się malarstwem. Świat postrzegam przez pryzmat nauk ścisłych. Już od dziecka fascynowały mnie naukowe podstawy funkcjonowania przyrody, dlatego wybrałam studia na katedrze Biofizyki i Biologii Komórki na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Pasję malarską rozwijałam w Bytomskim Klubie Osiedlowym RELAKS, gdzie również prowadziłam zajęcia plastyczne z dziećmi. Ogromną radość daje mi zdobywanie i poszerzanie wiedzy o otaczającym nas świecie, jednak największą przyjemniścią jest dla mnie możliwość dzielenia się tą wiedzą z innymi.

 

 

 

  phm Aleksandra Simon

 

Studentka Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie na Wydziale Pedagogiki o specjalności wczesnoszkolnej i przedszkolnej.

 

Jestem instruktorem harcerskim Hufca ZHP Bytom oraz specjalistą ds. organizacji gier terenowych, miejskich i fabularnych, ponadto kierownikiem wypoczynku dzieci oraz młodzieży, a także trenerem sensoplastyki. Harcerstwo jest moim sposobem na życiem, a prawdziwie wielką pasją jest praca z dziećmi. Realizuję się jako drużynowa drużyny harcerskiej oraz gromad zuchowych działających na terenie Radzionkowa. Wraz z moją drużyną regularnie współpracujemy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Górnikach oraz Ogrodem Botanicznym, przede wszystkim organizując gry terenowe cieszące się ogromnym zainteresowaniem uczestników w różnym wieku. Jestem osobą pozytywnie zakręconą i otwartą na wszelkie działania. Uwielbiam turystykę górską, kontakt z przyrodą oraz grę na gitarze przy harcerskim ognisku.
 
 
 

  Wincenty Ołowski

Jestem przyrodnikiem amatorem. W Ogrodzie prowadzę warsztaty surwiwalowe oraz wszelkie inne wymagające majsterkowania, szczególnie w drewnie. W Naszej Dobrej Szkole w Katowicach prowadzę warsztaty stolarskie dla dzieci. Posiadam kwalifikacje wychowawcy kolonijnego i w ubiegłych latach jako opiekun uczestniczyłem w obozach sportowych oraz półkoloniach, a w czasach szkolnych prowadziłem drużynę harcerską oraz byłem przewodniczącym Szkolnego Koła PTTK. Moje zainteresowania skupiają się wokół sportu i traperstwa. Czynnie uprawiam łucznictwo, windsurfing oraz płetwonurkowanie, a moją wielką pasją jest żeglarstwo. Nie posiadam wykształcenia przyrodniczego, ale przyroda, szczególnie ta dzika, jest mi bardzo bliska. Jako wolontariusz udzielałem się w Polskim Towarzystwie Przyjaciół Przyrody ‘Pro Natura’ gdzie pomagałem w budowie ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych. Wśród znajomych jestem znany jako tzw. złota rączka, czyli ktoś, kto potrafi zrobić oraz naprawić wszystko. W 2004 roku wystąpiłem w programie telewizyjnym „Wyprawa Robinson”.