Skorki - pogromcy mszyc

Skorki – pogromcy mszyc

Skorki to owady licznie reprezentowane w klimacie równikowym, w Polsce występuje jedynie 7 gatunków, ale

 Ze względu na cęgi (wyraźne wyrostki na końcu odwłoka) zwane są także cęgoszami. Są to owady wszędobylskie. Można je spotkać na łąkach, w lasach, niekiedy wchodzą także do domów. Mają niestety fatalną opinię i chyba warto ocieplić nieco ich wizerunek, bo mogą być bardzo pożyteczne. za to korki są pospolite i łatwo je spotkać.

 

Skorek pospolity (źródło: Rajski 1997)

 

 

 

Szczypawica, straszne zwierzę

Skorki są potocznie zwane szczypawkami lub szczypawicami. W dzieciństwie - postrach podwórka, właśnie względu na cęgi na końcu odwłoka. Owady te zdecydowanie nie wzbudzają pozytywnych uczuć. Przypisuje im się niecne czyny takie jak wchodzenie do uszu i wygryzanie cęgami błony bębenkowej. Kilku przepytanych przeze mnie laryngologów nie miało przypadków skorka w uchu, aczkolwiek interanet donosi, że jest to możliwe… Faktem jest, że skorki lubią wilgotne i ciemne miejsca, a więc mając wyjątkowego pecha po noclegu w namiocie można teoretycznie skorka do ucha przygarnąć, ale z pewnością nie będzie on wgryzać się przez kanał słuchowy do mózgu, bo cęgi skorka nie służą do przegryzania czegokolwiek. Jest to część ciała prezentowana samicy podczas dość skomplikowanych skorkowych zalotów. Pokarm skorki zdobywają posługując się żuwaczkami, czyli narządem gębowym, więc cęgami niczego nie „gryzą”.

A co właściwie jedzą skorki? Otóż wszystko. Są częściowo roślinożerne. Podgryzają pylniki kwiatów, młode liście itp. Ale spożywają również pokarm zwierzęcy. Bardzo lubią mszyce i miękkie gąsienice owadów. I to właśnie do zwalczania mszyc można je wykorzystać.


Broń biologiczna

Mając drzewko owocowe czy krzak róży zajęty przez mszyce, można na nim zawiesić schronienie dla skorków. Wystarczy odwrócona doniczka wypełniona wilgotnym sianem i gałązkami, powieszona do góry dnem na roślinie. Taką doniczkę można wcześniej położyć na ściółce w wilgotnym i zacienionym miejscu, żeby skorki ją szybciej zasiedliły. Skorki prowadzą nocny tryb życia. W ciągu dnia można je spotkać ukryte pod ściółką, korą drzew czy kamieniami. Zostawiając takie miłe i wilgotne schronienia na ziemi, szybciej zapełnimy je skorkami. A potem wystarczy przewiesić na drzewo i czekać na efekty. Jeśli zaobserwujemy, że skorki zjadły mszyce i dobierają się do kwiatów i liści, należy je przenieść na inne drzewo z mszycami lub wynieść poza teren ogrodu – do jakiegoś zagajnika, gdzie doskonale sobie poradzą.

Skorkowa, dobra mama

Warto wspomnieć o macierzyństwie skorków. Tak, tak – właśnie „macierzyństwie”, bo skorki wykazują bardzo zaawansowaną opiekę nad potomstwem, co u owadów, które nie są owadami socjalnymi, spotykane jest dość rzadko. Samica składa jaja w norce w ziemi, czyści je i pielęgnuje przez okres rozwoju zarodkowego. W tym czasie nie pobiera pokarmu. Czyszczenie jaj to bardzo silny przymus, działanie instynktowne. Po wylęgu młodych samica również sprawuje nad nimi opiekę i zwykle na koniec umiera z wycieńczenia. U części gatunków zaobserwowano pożeranie samicy przez młode, jeśli jej śmierć nastąpiła przed opuszczeniem przez nie gniazda.

 

Źródła:

Dytrych i in. 20013. Ogród, ostoja zwierząt. Fundacja Nasza Ziemia i firma Boeing. Warszawa 2013.

https://swiatmakrodotcom.wordpress.com

Pławilszczikow N. Klucz do oznaczania owadów. PWRiL, Warszawa 1972.

Rajski A. 1997. Zoologia. PWN. Warszawa 1997.

Woźniak J. 2013. Ekologiczny ogród. GWF Sp. z o.o. Warszawa 2013.

 

 tekst: M. Maślak