WYDARZENIA

 

W tej zakładce znajdą Państwo informacje o bieżących i minionych wydarzeniach odbywających się na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego i Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej (RSEE) w Radzionkowie, a także organizowanych przez Ogród w innych miejscach. Informacjom towarzyszą liczne zdjęcia.

 

Zapraszamy do śledzenia "AKTUALNOŚCI" oraz "POLECAMY W ROKU 2017" i gorąco zachęcamy do udziału w wydarzeniach. Większość wydarzeń ma charakter edukacyjny, popularyzujący wiedzę przyrodniczą i zachęcajacy do obcowania z przyrodą. Niektóre wydarzenia mają charakter cykliczny, inne są jednorazowymi akcjami. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Poniżej krótka informacja o najważniejszych z nich, których organizatorem jest Śląski Ogród Botaniczny:

 

ŚLĄSKI KALENDARZ EKOLOGICZNY

To cykl rodzinnych imprez przyrodniczo-ekologicznych odbywających się w wybrane niedziele roku w godz. 12.00 - 18.00 na terenie Ogrodu oraz RSEE. Każda impreza ma nieco inny charakter i jest wspaniałą okazją do nauki i zabawy, zarówno dla dużych, jak i małych gości. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy w ten dzień czuł się u nas wyśmienicie, a przy tym mile i mądrze spędził czas. Otwieramy dla Was nasze pracownie, w których są przygotowane specjalnie na ten dzień tematyczne warsztaty mikroskopowe oraz laboratoryjne, przy pomocy harcerzy organizujemy gry terenowe, zapraszamy ciekawych prelegentów, oprowadzamy po ogrodzie, wymyślamy gry, konkursy, pokazy i inne atrakcje. Na głodnych i spragnionych czeka kawiarenka i eko-bazar, a na najmłodszych strefa aktywności plastycznej i sportowej. Towarzyszy nam też kiermasz rękodzieła. 

 

ZIMOWE PTAKOLICZENIE

Jest to coroczna akcja wzorowana na brytyjskim "Big Garden Birdwatch" i odbywa się zawsze w ostatni weekend stycznia. Może w niej wziąć udział każdy kto choć trochę lubi przyrodę i zimowe spacery na łonie natury. Nie trzeba być przy tym znawcą ptaków, natomiast jest to wspaniała okazja, aby nauczyć się je obserwować i rozpoznawać. Wspólny spacer połączony z obserwacjami ptaków prowadzi zawsze profesjonalny ornitolog. Więcej na temat samej akcji można dowiedzieć się zaglądając na stronę Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony ptaków: www.otop.org.pl

 

PIKNIK "ZAKOŃCZENIE WAKACJI"

To plenerowa impreza odbywająca się oczywiście w ostatni dzień wakacji. Jest to wspólny piknik z pracownikami oraz edukatorami Ogrodu. Pachnąca trawa, szum drzew, wygodny koc, pyszne smakołyki, przyjazne twarze wokół, zero pośpiechu... Należy zabrać koc, kosz piknikowy i dobry humor. O resztę dbamy my. Dla dzieci przygotowane są gry i zabawy ruchowe, ponadto inne zajęcia - sportowe, plastyczne, przyrodnicze... Zapraszamy równeż gości, którzy mają coś ciekawego do pokazania lub zaprezentowania. Nie za dużo i nie za mało. Wszystko odbywa się w miłej atmosferze na łonie natury i co najważniejsze - jest za darmo

 

     

 

 

Ponadto Ogród aktywnie uczestniczy w różnych impezach organizowanych przez Miasto Radzionków. Są to m.in.: Senioralia, Dni Radzionkowa, dni otwarte w Liceum Ogólnokształcącym w Radzionkowie i inne.

 

Teren Ogrodu jest też miejscem, z którego chętnie korzystają zuchy i harcerze - nasza zaprzyjaźniona 12. Drużyna Harcerska "Oręż" z Radzionkowa organizuje tu watry, biwaki i gry terenowe.