HARCERZE W OGRODZIE

Kto bywa w Ogrodzie i bierze udział w organizowanych tu wydarzeniach zapewne zauważył obecność harcerzy. Stałymi bywalcami są harcerze z 12. Drużyny Harcerskiej "Oręż" z Radzionkowa prowadzonej przez drużynową phm. Aleksandrę Szromek. Wspólnie z nimi organizujemy wiele akcji. A jak rozpoczęła się ta przyjaźń? Pierwsze spotkanie miało miejsce podczas akcji "SPiN Day" (wrzesień 2015) w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie - drużyna przybyła na prowadzone przez nas warsztaty mikroskopowe. Ale na poważnie wszystko zaczęło się dopiero w październiku 2015 r. kiedy Ogród otrzymał grant Fundacji Banku Zachodniego WBK w konkursie "Tu mieszkam, tu zmieniam". Nasz wygrany projekt "Ogrodowe Inspiracje" przewidywał m.in. międzypokoleniową współpracę przy tworzeniu drewnianych elemetów ścieżki edukacyjnej, miejsc wypoczynku oraz kręgu ogniskowego na terenie Ogrodu. Do zespołu zaprosiliśmy "naszych" harcerzy. Pod okiem stolarza wykonali kilka drewnianych ław oraz stworzyli krąg ogniskowy (oczywiście od razu wypróbowany). W międzyczasie oni zachwycili się terenem, a my ich umiejętnościami. Zaowocowało to kolejnymi działaniami...

 

  

 Projekt "Ogrodowe Inspiracje" - jesień 2015/wiosna 2016

 

Nowo stworzone miejsce ogniskowe w malowniczym kamieniołomie idealnie nadawało się na zrobienie watry, a Regionalna Stacja Edukacji Ekologicznej była alternatywą na deszczową pogodę i nocleg. Później odbył się tu także trzydniowy biwak (z naszym edukatorem Wincentym) oraz wiele gier terenowych i zuchowe mikołajki. Gry terenowe, które organizują harcerze to m.in. stały punkt imprez "Śląskiego Kalendarza Ekologicznego" i cieszą się wielkim powodzeniem. Niektóre edycje gier Hufiec organizuje z wielkim rozmachem (np. "Wrota Czasu") specjalnie dla okolicznych szkół tak więc harcerze naprawdę dwoją się i troją, aby pokazać jak można się dobrze bawić zdobywając przy tym wiedzę. Staramy się nie pozostawać dłużni i także zapraszamy harcerzy na warsztaty, np. surwiwalowe lub laboratoryjne. I niechaj ta współpraca trwa i owocuje!

 

Z roku na rok harcerstwo w Radzionkowie rozwija się coraz prężniej. Od kilku lat przy Szkole Podstawowej nr 4 w Rojcy działa 12. Drużyna Harcerska Oręż, pion starszoharcerski Zawiszacy, a także 12. Gromada Zuchowa Bombowe Rycerzyki skupiająca najmłodszych zuchów. W roku 2017 przy Szkole Podstawowej nr 1 działalność rozpoczęła 10. Drużyna Harcerska Kierunek, a we wrześniu 2018 r. zostały założone dwie kolejne gromady: Gromada Zuchowa Włóczykije przy SP nr 1 oraz Gromada Zuchowa Smocza Rodzinka przy SP nr 2. Wszystko to zmierza do powstania radzionkowskiego Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych.

Zainteresowanych wstąpieniem w szeregi ZHP zapraszamy do kontaktu: 698 098 943.