Motylarnia

Motylarnia, zwana też Zakątkiem Motyli, to kolekcja założona z myślą stworzeniu dogodnych warunków dla życia rozmaitych gatunków motyli odwiedzających Ogród. Pierwsze prace nad jej utworzeniem zaczęły się w 2021 r., a do użytku została oddana już w następnym sezonie. Podziwiać można w niej gatunki roślin, które przyciągają motyle swoimi wielobarwnymi kwiatami i intensywnym zapachem lub stanowią źródło pokarmu i schronienia dla gąsienic, wśród nich m.in.: budleja Davida (Buddleja davidii), jeżówki (Echinacea sp.), lilak pospolity (Syringa vulgaris), floksy (Phlox sp.), ruta zwyczajna (Ruta graveolens), lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), kapusta warzywna (Brassica oleracea), macierzanka tymianek (Thymus vulgaris).

 

Dzięki dużej różnorodności gatunkowej Motylarnia jest nieprzerwanym źródłem nektaru przez cały sezon, a do tego zapewnia wyjątkowe i o każdej porze roku nieco inne doznania estetyczne. Pierwsze motyle pojawiają się już wiosną, a szczyt ich aktywności przypada na lato i wtedy też warto spędzić w Motylim Zakątku więcej czasu na ich wypatrywaniu. Częstymi gośćmi są m.in. latolistek cytrynek (Gonepteryx rhamni), rusałka osetnik (Vanessa cardui), polowiec szachownica (Melanargia galathea), wprawne oko dostrzeże też szybkiego i płochliwego fruczaka gołąbka (Macroglossum stellatarum).

 

Wśród roślin zlokalizowane są tablice edukacyjne, które pomogą oznaczyć gatunki motyli zaobserwowane na kwiatach i przybliżą ciekawostki z ich życia, a tuż obok znajdują się ławki, na których można odpocząć w otoczeniu grządki i łąk.

 

 

Przestrojnik jurtina na lawendzie
Latolistek cytrynek na jeżówce
Nie tylko motyle korzystają z kwiatów
Lato 2023
Lawenda wąskolistna
Przygotowanie terenu pod nasadzenia
Pierwsze nasadzenia
Pierwsze nasadzenia
Jesień 2021
Tworzenie ścieżek
Oddziarnianie
Rusałka osetnik na budlei
Ławeczki przy motylarni
Fruczak gołąbek na floksie