październik 2017

Polska złota jesień- tak można było określić pogodę większości października. Skoro pogoda dopisywała to i prace terenowe szły sprawnie. W dalszym ciągu zbiornik na wodę opadową był przekształcany w zbiornik na kolekcje roślin wodnych, szuwarowych i wierzb. Zakupiona  została spora ilość krzewów ozdobnych i nasadzana na skarpie w pobliżu wrzosowiska schodkowego. Podlewane były regularnie nowo nasadzone rośliny. Żeby ułatwić pielęgnację nowych roślin, zakupiony został system nawadniający. W pogodne dni do akcji wkraczały kosiarki i traktor z kosiarką. Skoszono pozostałe łąki i miejsca, w których trawa zdążyła już sporo urosnąć. Specjalna ekipa kosząca wykosiła stoki kamieniołomu i skarp. W pobliżu ogrodu coraz częściej pojawiają się sarny i dziki. W związku z tym za pomocą specjalnych siatek, osłonięte zostały drzewka owocowe, aby zabezpieczyć je przed obgryzaniem. Z racji tego, że sporo rożlin już zamiera, pozbierane z terenu ogrodu zostały tabliczki informacyjne z nazwami roślin i ciekawostkami na ich temat. Zostaną one wyczyszczone i odnowione. 
Jeżeli chodzi o Stację Edukacji Ekologicznej, to tu też się sporo działo. Pierwszą nowinką jest garaż który stanął,  za budynkiem. Kolejną jest Sztafetowy Półmaraton Miast i Gmin, organizowany przez MOSIR Radzionków (naszych sąsiadów). Poraz pierwszy nasza drużyna wzięła w nim udział. Miejsce może zajęliśmy dalekie, ale zabawa i atmosfera była wspaniała. 
Prężnie działa u nas Klub Mam, na który przychodzi coraz więcej mam. Co drugie zajęia prowadzi pani Ewa Łukasik, która ostanio wprowadziła uczestniczki w tajniki masażu Shantala. Przypominamy, że zmienił się termin spotkań Klubu Mam odbywają się w pierwsze i trzecie piątki miesiąca o 11.00. W październiku z racji dobrej pogody odwiedziło nas sporo grup. Największą popularnością wśród zajęć terenowych cieszyły się "Zielony surwiwal" i "Jesienna dendrologia". Natomiast z zajeć stacjonarnych dominowały zajęcia "Drzewo-życie po życiu". W zajęciach brała udział pani Gabriela Kaczyńska z Polskiego Radia Katowice i nagrała audycję "Eko-Ranek". Nasz Ogród objął patronatem Kampanię infromacyjną "Zakorzenieni w wiedzy", którą organizują uczniowie Zespołu Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tranowskich Górach. Organizowana jest w ramach Ogólnopolskiego Konkursu MŁODZI OBSERWATORZY PRZYRODY- chrońmy razem bioróżnorodności. Życzymy powodzenia i służymy pomocą. 

 

Rokitnik zwyczajny- źródło witaminy C
Trzmielina pospolita
Barwy jesieni
Złota polska jesień
Drużyna ŚOB- Radzionków - Maraton Sztafetowy
Finisz- Maraton Sztafetowy
Klub Mam- masaż Shantala
Zielony surwiwal
Jesienna dendrologia
Warsztaty mikroskopowe
Drzewo- życie po życiu i Polskie Radio Katowice