listopad 2017

Listopad- liści opad. Liście z drzew już opadły, więc pora przygotować się do zimy. Dokończony został zbiornik na wodę opadową, który wiosną będzie wypełniany i zagospodarowany. Gdy pogoda sprzyjała, a takich dni też było dużo, kosiliśmy łąki i wysiewaliśmy na nich nasiona, aby wiosną mogły pięknie zakwitnąć. Poobcinaliśmy kwiaty róż, żeby zrobic miejsce na nowe pączki. A jak mowa o różach to trzeba wsponieć, że zdarzył‚ się kolejny niemiły incydent. Skradziono 32 rośliny- 11 róż i 21 różaneczników i azalii. Zniknęła najpiękniejsza róża z biało-czerwonymi płatkami. Bardzo nam przykro z tego powodu, bo w kwietniu również zdarzył‚ się taki incydent. A tym razem zniknęły różaneczniki, które zostały posadzone na miejsce tych wcześniej skradzionych. Przed zimą trzeba było jeszcze osłonić drzewka owocowe przed zgryzaniem przez sarny. Osłonięte agrowłókniną zostały wszystkie rośliny ozdobne, które zimą mogłyby przemarznąć. Wrzosy i inne rośliny wymagające okrycia, zostały przykryte stroiszem. A gdy te wszystkie prace zostały wykonane, pod koniec listopada spadł śnieg i Ogród pokrył się sporą warstwą białego puchu. 

W Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej cały czas odbywały się zajęcia. Jeszcze dendrologiczne lub mikroskopowe, ale wkrótce zaczną się zajęcia o zimowej i świątecznej tematyce. W budynku nadal działa Klub Mam, gdzie mamy i dzieci spotykają sią regularnie dwa razy w miesiącu. Na ostanim listopadowym spotkaniu zostały ustalone tematy, które będą poruszane w przyszłym roku.

11 listopada w Radzionkowie uroczyście obchodzono Święto Niepodległości. Nasza delegacja również wzięła udział w składniu wiązanek pod pomnikiem Powstańców Śląskich. 
Przedstawiciele naszego Ogrodu brali też udział w Targach Edukacyjnych, które odbyły się w Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach, w ramach kampanii "Zakorzenieni w Wiedzy". Kampania ta była organizowana przez uczniów na konkurs "Młodzi Obserwatorzy Przyrody- chrońmy razem bioróżnorodność". Tarnogórski "Medyk" poprosił Ogród o patronat, a my sie chętnie zgodziliśmy. Nasze stanowisko na targach cieszyło się spory zainteresowaniem młodzieży, co nas bardzo cieszy.

Jesienny klon
Miejsce po skradzionych różach
Rosarium po skradizonych różach
Zimowy pejzaż- widok z okna RSEE
Ogród zimą
Jesienna dendrologia
Klub Mam
Święto Niepodległości
Nasze Stoisko podczas Targów Edukacyjnych
Kampania "Zakorzenieni w wiedzy"