AKTUALNOŚCI

2023-11-08 - ROZDAJEMY DRZEWKA OWOCOWE
Sadzonki będą do odbioru w Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej w Radzionkowie, ul. Księżogórska 90a po weekendzie – od poniedziałku 13 listopada (po wcześniejszym umówieniu telefonicznym).
Z naszej strony szczególnie polecamy następujące odmiany jabłoni: Cesarz Wilhelm, Szara Reneta, Kosztela, Rubinola, Antonówka Półtorafuntowa. Część drzew, które oferujemy pochodzi z nieoznaczonych odmian, ale są gorąco rekomendowane przez swoich właścicieli jako wyjątkowe – posiadamy informacje o barwie ich owoców, wielkości, smaku oraz porze dojrzewania, jak i możliwości zastosowania (do zjedzenia, na przetwory, do przechowania…). Jednym słowem: „dla każdego coś dobrego”.
Pamiętajcie jednak, że zanim przygarniecie drzewko do swojego ogródka, należy zapewnić mu stosowne miejsce i najlepiej posadzić jeszcze tej jesieni oraz zabezpieczyć przed szkodnikami. Owoce powinny pojawić się za kilka lat (6 – 10).
2023-08-31 - DOŚWIADCZALNIA PRZYRODY - POPOŁUDNIOWE ZAJĘCIA PRZYRODNICZE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Roczny cykl spotkań obejmuje w sumie 30 warsztatów:
od 3 października 2023 do 28 maja 2024 

 

Cena za 30 spotkań po 60 minut dla grupy 6 - 9 lat wynosi: 1050,00 zł

Cena za 30 spotkań po 90 minut dla grupy 10 - 13 lat wynosi: 1500,00 zł 

 

Dla rodzeństwa przewidziano zniżkę na drugie i trzecie dziecko po 10%

 

ZAPISY OD 4 września: 534 99 45 77
(dla nowych uczestników 19 września odbędą się bezpłatne warsztaty pokazowe - obowiązują zapisy)

 

2023-08-28 - POSZUKUJEMY EDUKATOREK/EDUKATORÓW
POSZUKUJEMY EDUKATOREK/EDUKATORÓW do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie. Jesteś biologiem, chemikiem, geologiem (lub pokrewne)? Lubisz pracować z dziećmi i młodzieżą? Dołącz do naszego zespołu!
 
Praca dodatkowa, na zlecenie, głównie w dni powszednie, w godzinach dopołudniowych.
 
Poszukujemy osób do prowadzenia warsztatów edukacyjnych terenowych oraz laboratoryjnych. Dysponujemy dobrze wyposażonym laboratorium chemicznym, pracownią mikroskopową oraz zróżnicowanym siedliskowo terenem.
Przykładowe tematy w zakładce EDUKACJA/OPISY WARSZTATÓW: http://www.obradzionkow.robia.pl
 
Prosimy o przysłanie CV oraz kilku słów o sobie na e-mail: ogrodradzionkow@sibg.org.pl
Więcej informacji: 534 99 45 77
2023-08-24 - ZAPRASZAMY NA WARSZTATY DOFINANSOWANE PRZEZ WFOŚiGW W KATOWICACH

ZAPRASZAMY WE WRZEŚNIU:

 

PRZEZ ŁĄKI I POLA (dla uczniów szkół podstawowych)

Warsztaty stacjonarno-terenowe, polecane w okresie wiosenno-letnim (maj-wrzesień). Celem jest przedstawienie dzieciom i młodzieży czym się różnią i jak funkcjonują łąki oraz pola uprawne, a także jakie jest znaczenie tych ekosystemów dla ludzi i pozostałej przyrody. W ramach prezentacji multimedialnej i pogadanki, uczestnicy poznają rośliny i zwierzęta żyjące na łąkach i polach, dowiadują się jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma siedliskami, weryfikują swoją wiedzę o produktach, które otrzymujemy dzięki pracy rolników. Młodsze dzieci wykonują prace plastyczne, które zabiorą ze sobą dla utrwalenia nabytych wiadomości. Część praktyczna to spacer po ogrodzie botanicznym, dedykowany obserwacji tutejszych łąk i sąsiadujących z nimi pól uprawnych. Uczestnicy zajęć mogą z bliska przyjrzeć się roślinom łąkowym i polnym, a także wypatrywać ptaków i innych zwierząt żyjących na tych terenach.
W razie niekorzystnej pogody warsztaty w całości mogą odbyć się w budynku Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej. 

 

CĘŻKIE ŻYCIE PAJĄKÓW (dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych)

Główną atrakcją zajęć jest poszukiwanie pająków w trakcie spaceru po ogrodzie. W przypadku braku sprzyjającej aury obserwacja okazów pająków zebranych wcześniej. Uczestnicy omówią codzienne "obowiązki" pająków, postarają się odpowiedzieć na pytanie czy pająki są dobrymi rodzicami, czy pająki sieciowe są czyściochami czy jednak lubią brud, czy większy zawsze oznacza silniejszy. W trakcie zajęć omówione zostaną główne strategie polowań pająków sieciowych i niesieciowych. Zajęcia obfitują w wiele ciekawostek arachnologicznych.

 

ZAPRASZAMY WE WRZEŚNIU ORAZ W PAŹDZIERNIKU:

 

PRZEDSZKOLAKI NA BIWAKU (dla przedszkolaków oraz uczniów kl. I SP)

Warsztaty terenowe. Jak prawidłowo wybrać miejsce na biwak, jak zorganizować obozowisko i co z sobą zabrać do lasu czyli wyruszamy pod namiot. To naprawdę łatwe! I ciekawe! Podczas warsztatów rozbijemy namioty, przygotujemy stos ogniskowy, zapoznamy się z kompasem i innymi przydatnymi akcesoriami. Nauczymy się dbać o własne bezpieczeństwo. Poznamy najbliższe rośliny i zwierzęta oraz przeżyjemy świetną przygodę.

 

CO NAM NIESIE PANI JESIEŃ – SPOTKANIE Z OGRODNIKIEM

(dla przedszkolaków oraz uczniów kl. I - IV SP)

Jak rosną znane nam z talerza warzywa?  Jak wygląda na grządce kasza gryczana? Czy owoce ziemniaków są jadalne? Skąd się biorą robaki w jabłkach? O co ogrodnik musi zrobić przed zimą i gdzie zimują dżdżownice? Na to i inne pytania odpowie nam ogrodnik. A przy okazji pokaże, pozwoli dotknąć, powąchać, a nawet skosztować.

 

JESIENNE MINDEFULNESS (dla przedszkolaków i uczniów kl. I – IV SP)

Zajęcia terenowe mające na celu pobudzić zmysły uczestników oraz skupić ich na odczuwaniu obecnej chwili i przyjemności przebywania w przyrodzie. Spacer polega na pilnej obserwacji środowiska (roślin, zwierząt, śladów) za pomocą różnych pomocy (lornetki, lupy, taśmy miernicze), jak również rozpoznawaniu gatunków stosując przewodniki i atlasy. Zajęcia przerywane są ćwiczeniami pobudzającymi poszczególne zmysły uczestników, dostosowanymi poziomem trudności do ich wieku.

 

TROPEM JESIENI (CO NIE CO O OWADACH, PTAKACH, SSAKACH I ROŚLINACH)

 (dla uczniów szkół podstawowych)

Warsztaty terenowe uczące pilnej obserwacji i skupienia, bazujące na dynamicznych zjawiskach zmieniającej się, wraz  z porą roku, przyrody oraz zjawisk pogodowych im towarzyszących. Obfitują w wiele ciekawostek z życia rodzimych owadów, ptaków oraz ssaków. Nacisk jest położony na zachowanie się różnych grup zwierząt pod kątem przygotowań do nadchodzącej zimy. Przyglądniemy się także roślinom i ich strategiom, a uczestnicy uczą się odnajdywania i oznaczania gatunków.

 

ZAPRASZAMY OD WRZEŚNIA DO LISTOPADA:

 

NA SKRZYDŁACH I SKRZYDEŁKACH - POWIETRZNE PODRÓŻE ZWIERZĄT I ROŚLIN 

(dla uczniów szkół podstawowych)

Warsztaty są zaproszeniem do odkrywania i podziwiania powietrznych podróży zwierząt
i roślin. Uczestnicy dowiadują się m.in. ile skrzydeł mają owady i jak z nich korzystają, jakie są przystosowania ptaków do latania, a także jak jedne z nich potrafią manewrować wśród gałęzi drzew, a inne podróżują na wielkie odległości, jak wyglądają i poruszają się skrzydła nietoperzy. Uczniowie poznają także rośliny, których owoce przenoszone są przez wiatr. Ponadto przyjrzymy się korzyściom jakie daje aktywne latanie lub szybowanie z wiatrem. Podczas spaceru po Ogrodzie przyglądniemy się ptakom i owadom, a także wiatrosiewnym roślinom. Warsztaty mają charakter stacjonarno-terenowy, w przypadku niesprzyjającej pogody zajęcia w całości odbywają się w budynku.

 

POZNAJĘ GATUNKI PRZEZ RYSUNKI (dla uczniów kl. IV-VIII)

Warsztaty stacjonarne. Uczestnicy nauczą się rysowania liści, owoców lub nasion  przez konstruowanie kształtów i używanie figur geometrycznych. Dzięki pracy nad obiektem mózg ludzki (a dziecięcy najbardziej) zapamiętuje szczegóły, które są tu pomocne w rozpoznawaniu gatunków drzew. Podczas zajęć rozpracujemy obiekt na części oraz postaramy się go narysować w proporcji i ze wszystkimi szczegółami. Uczestnicy poznają podstawy cieniowania w rysunku i zdobędą podstawowe zdolności w konstrukcji rysunku, tak aby ewentualny talent móc rozwijać dalej lub po prostu spędzić miło czas. Zapewniamy, że każdy potrafi rysować, nawet jeśli uważa, że nie.

 

GDZIE ROSNĄ SKARPETKI? O WŁÓKNACH NATURALNYCH 

(dla uczniów zerówek oraz szkół podstawowych)

Skąd pochodziły tkaniny, zanim człowiek wynalazł akryl, polar czy poliester? Oczywiście z natury! Na zajęciach zajmiemy się włóknami roślinnymi i pochodzenia zwierzęcego. Porozmawiamy o tym, z czego dawniej robiono liny, z czego worki na mąkę, a z czego koszule. Dowiemy się, jaką drogę musi przejść runo owcze, zanim stanie się użyteczną włóczką, skąd pochodzi jedwab, gdzie rośnie bawełna i dlaczego tkaniny lniane dziś są luksusem, choć jeszcze niedawno były najtańszą dostępną opcją. Przyjrzymy się z bliska różnym częściom roślin włóknistych i spróbujemy własnoręcznie wydobyć włókna z roślin dostępnych

 

JESIENNA FLORYSTYKA (dla uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych)

Warsztaty botaniczne wprowadzające w sztukę układania kwiatów i wykonywania dekoracji roślinnych. Uczestnicy poznają podstawowe założenia florystyczne, poznają narzędzia i akcesoria niezbędne florystom do pracy, nauczą się rozpoznawać różne gatunki roślin i sposoby ich pozyskania, suszenia oraz wykorzystania. Oczywiście podczas zajęć nie zabraknie wykonania własnej kompozycji florystycznej - jakiej? to już zależy od wieku uczestników zajęć i aktualnych zasobów Ogrodu.

 

W KRAINIE DREWNA (dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych)

Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z różnymi rodzajami drewna – uczą się ich rozpoznawania, poznają ich właściwości, dowiadują się co z czego jest zrobione. Warsztaty obfitują w wiele ciekawostek z życia drzew. Ponadto dzieci oraz młodzież w praktyczny sposób zapoznają się z narzędziami i technikami obróbki drewna. Samodzielnie wykonują swoją własną pracę w drewnie – świecznik lub zwierzątko (w zależności od aktualnych zasobów Ogrodu). Praca z drewnem daje ogromne możliwości wykorzystania swojego potencjału twórczego, satysfakcję i wysokie poczucie sprawczości.

 

GLEBA CIEKAWYM MATERIAŁEM BADAŃ DLA CHEMIKA TYLKO WE WTORKI I CZWARTKI!

dla uczniów kl. VII-VIII oraz szkół ponadpodstawowych

Gleba bywa interesującym obiektem badań dla biologa i fizyka, ale czy również dla chemika? Czy garść gleby może być w ogóle ciekawa? Odpowiedź znajdziecie podczas naszych warsztatów. W laboratorium zapoznamy się z właściwościami fizyko-chemicznymi gleby (m.in. skład chemiczny, odczyn pH, własności sorpcyjne), a także dowiemy się jaki jest ich wpływ na uprawę roślin. Zachęcamy do przyniesienia swoich próbek gleby z ogródka czy rabatki w celu jej oceny chemicznej.

 

WODA Z KRANU CZY FILTROWANA  TYLKO WE WTORKI I CZWARTKI!

dla uczniów kl. VII-VIII oraz szkół ponadpodstawowych   

Woda to źródło życia. Czy woda płynąca z kranu jest zawsze przebadana i bezpieczna? Na naszych warsztatach można pozyskać wiedzę jak mądrze używać wody, czy lepsza jest z kranu czy po filtrze i która jest lepsza dla organizmu człowieka, a która dla urządzeń. Uczestnicy samodzielnie wykonują doświadczenia oceniające jej jakość (twardość) oraz zapoznają się z odczynem pH wody i najczęściej spożywanych napojów. Zachęcamy do przyniesienia swoich próbek wody filtrowanej i niefiltrowanej oraz często spożywanych napojów gazowanych, mlecznych lub soków (w półlitrowych butelkach).

 

OD ŹRÓDŁA DO MORZA – POZNAJEMY WODNE ZWIERZĘTA I MORSKIE SKARBY

(dla uczniów zerówek oraz szkół podstawowych)

Warsztaty całoroczne, których celem zajęć jest zapoznanie dzieci i młodzieży
z bioróżnorodnością środowisk wodnych na naszej planecie. Uczestnicy zajęć, korzystając z globusa lub mapy określają ilość wody na Ziemi, a następnie układają szlak wodny od źródła do oceanu, nazywając różne typy środowisk wodnych. Zasadnicza część warsztatów skupia się na bogactwie wodnej fauny, wzajemnych powiązaniach (łańcuchach pokarmowych) oraz przystosowaniach zwierząt do życia w różnych typach wód płynących i stojących. Bohaterami zajęć są zarówno małe bezkręgowce, ryby, jak i ptaki oraz ssaki takie jak bóbr, foka, niedźwiedź polarny czy wieloryb. Zajęcia zwracają uwagę na problemy zanieczyszczenia wód i zmian klimatu. Końcowa część warsztatów dotyczy używanych przez nas na co dzień produktów spożywczych i innych, pochodzących z mórz lub innych wód. Poprzez wykonywane zadania, w tym prace plastyczne, dzieci i młodzież aktywnie uczestniczą w warsztatach.

 

 JAK OBSERWOWAĆ PRZYRODĘ (dla uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych)

Warsztaty terenowe lub stacjonarno-terenowe (w zależności od pogody). Jak odnaleźć interesujące nas organizmy? Gdzie i kiedy ich szukać oraz jak się przygotować do obserwacji? Co zabrać ze sobą? Jak korzystać z lupy, z lornetki czy lunety? Jak wykonać dobre zdjęcie przyrodnicze? Zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników przyrody! Prowadzący chętnie dzieli się praktycznymi wskazówkami i zachęca do bezpośrednich obserwacji.

 

 

 

 

 

Uwaga!

Liczba dofinasowanych warsztatów jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Śląski Ogród Botaniczny stara się pozyskiwać na bieżąco dofinansowania z różnych źródeł –będziemy informować o kolejnych.

 

 

 

 

 

Więcej tematów: www.obradzionkow.robia.pl w zakładce EDUKACJA

 

2023-08-21 - UWAGA! PODWYŻKI

http://www.obradzionkow.robia.pl/wstep,i2363.html

2023-04-12 - NASZ QUEST JUŻ OTWARTY! ZAPRASZAMY!!!

2023-01-30 - ZIMOWE PTAKOLICZENIE 2023 - PODSUMOWANIE
Mimo chłodu poranka i mało przyjemniej zimowej aury, frekwencja nad wyraz dopisała i na spacer ornitologiczny ruszyło ponad 30 osób. Zarówno duzi jak i mali uczestnicy Ptakoliczenia dzielnie poradzili sobie z dwugodzinną trasą po dzikich zakamarkach Księżej Góry. Śpiewające sikory i werblujące dzięcioły towarzyszyły nam przez cały poranek, a przewodniczka uzupełniła obserwacje ptasimi opowieściami zwracając uwagę na zwyczaje i różne zachowanie poszczególnych gatunków, ślady żerowania oraz inne ciekawostki. Łącznie zaobserwowaliśmy/usłyszeliśmy 13 gatunków ptaków, z czego największym zaskoczeniem był szybujący jastrząb.
 
Poniżej przedstawiamy pełną listę gatunków:
Bogatka ~ 12
Modraszka ~ 20
Sikora uboga 3
Czyż ≥5
Kowalik ≥3
Pełzacz ogrodowy ≥2
Raniuszek 14
Raniuszek czarnobrewy 1
Kos 2
Jastrząb 1
Gil ~ 15
Dzięcioł duży 5
Mysikrólik ≥3
Paszkot 1
 
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w zimowym ptakoliczeniu. Zapraszamy ponownie za rok.
 
2023-01-17 - Poszukujemy starych odmian drzew owocowych

stare odmiany drzew owocowych

2023-01-10 - ZAPROSZENIE NA FERIE
Wstęp wolny!
Ograniczona liczba miejsc - obowiązują zapisy!!!
tel. 536 330 776 (7.00-15.00)
 
Regionalna Stacja Edukacji Ekologicznej,
ul. Księżogórska 90a,
Radzionków
 
Można również skorzystać z pozostałej oferty Gminy Radzionków - szczegółowa rozpiska w linku:
2023-01-03 - ŚLĄSKI OGRÓD BOTANICZNY W RADZIONKOWIE POSZUKUJE EDUKATOREK/EDUKATORÓW PRZYRODNICZO-EKOLOGICZNYCH ORAZ Z CHEMII
PRACA W FORMIE UMOWY-ZLECENIA, ZWYKLE W GODZINACH DOPOŁUDNIOWYCH W DNI POWSZEDNIE
 
Warsztaty są prowadzone na terenie ogrodu botanicznego w Radzionkowie oraz w Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej - dysponujemy dobrze wyposażonym laboratorium oraz pracownią mikroskopową, a także licznymi pomocami dydaktycznymi
 
  
strona:
1
2
 > 
>>