AKTUALNOŚCI

2020-07-09 - BEZPŁATNE WARSZTATY - ZAPROSZENIE DLA GRUP

Tematy do wyboru:


BIOINDYKATORY - Zajęcia poświęcone ocenie stanu środowiska za pomocą organizmów żywych. W trakcie zajęć uczestnicy nauczą się rozpoznawać organizmy, które będą informowały o obecności lub braku zanieczyszczeń. Prowadzący zaprezentuje okazy i zdjęcia bioindykatorów oraz zapozna uczestników z zagadnieniami związanymi z ochroną środowiska. Następnie podczas spaceru po ogrodzie uczestnicy będą wyszukiwać organizmy wskaźnikowe – bioindykatory.


WSZYSTKIE DZIECI SEGREGUJĄ ŚMIECI - Praktyczne warsztaty ekologiczne dedykowane przede wszystkim przedszkolakom, ale i najmłodszym klasom szkół podstawowych. Wyjaśniają co to jest segregacja śmieci i po co się ją stosuje, w formie zabawy uczą jak poprawnie segregować śmieci. Wyjaśniają przy tym z jakich materiałów są zrobione różnorodne przedmioty oraz co to jest recykling i opakowania wielokrotnego użytku. Celem jest zaszczepienie nawyku segregacji i wzbudzenie troski o dobro środowiska.


SZKODA SPALAĆ WĘGIEL - Warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych lub ostatnich klas szkól podstawowych. Celem jest pokazanie węgla kamiennego w innym świetle niż materiał do celów opałowych. Węgiel zostanie ukazany jako pierwiastek, który można wykorzystywać w różny sposób w nowoczesnych technologiach. Uczestnicy przyswoją wiadomości dotyczące historii wykorzystania węgla, zastosowania materiałów na bazie węgla, form występowania pierwiastka węgla, różnych typów węgli kopalnych oraz zagrożeń środowiskowych związanych ze spalaniem węgli kopalnych. Podczas zajęć zostaną wykorzystane naturalne okazy węgla, zestawy do tworzenia struktur węglowych oraz inne pomoce dydaktyczne.

2020-07-02 - Zajęcia w Ogrodzie

W związku z rosnącą potrzebą kontaktu z Naturą, Ogrodem i Przyrodnikiem zapraszamy do zapoznania się z ofertą Wakacyjnych Spacerów z Przyrodnikiem finansowanych przez Gminę Radzionków. 

 

W lipcu i sierpniu zapraszamy na:
WAKACYJNE SPACERY Z PRZEWODNIKIEM 
W każdy wtorek i czwartek o godz. 10.00.
Udział bezpłatny, obowiązują zapisy (grupy do 15 osób).
UWAGA! Zapisać można się telefonicznie: 536 330 776, 534 994 577 (dni powszednie do godz. 15.00) lub : ogrodradzionkow@sibg.org.pl

Harmonogram spacerów:
2 lipca - spacer z ornitologiem
7 lipca - spacer z geologiem
9 lipca - spacer z arachnologiem
14 lipca - spacer z ogrodnikiem
16 lipca - spacer z botanikiem
21 lipca - spacer z arachnologiem
23 lipca - spacer z ornitologiem
28 lipca - spacer z geologiem
30 lipca - spacer z dendrologiem
4 sierpnia - spacer z ornitologiem
6 sierpnia - spacer z geologiem
11 sierpnia - spacer z botanikiem
13 sierpnia - spacer z ogrodnikiem
18 sierpnia - spacer z ogrodnikiem
20 sierpnia - spacer z botanikiem
25 sierpnia - spacer z arachnologiem
27 sierpnia - spacer z dendrologiem

Zapraszamy dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe.
Zbiórka przy bramie głównej ogrodu botanicznego (przedłużenie ul. Zejera).

Spotkania zostały dofinansowane przez Gminę Radzionków.

Regulamin uczestnictwa w zajęciach można prtzeczytać tutaj.

2020-06-10 - NA TERENIE KSIĘŻEJ GÓRY ORAZ ŚLĄSKIEGO OGRODU BOTANICZNEGO W RADZIONKOWIE MOŻNA SPOTKAĆ ŻMIJĘ ZYGZAKOWATĄ.

Żmija zygzakowata /Vipera berus/ jest jedynym jadowitym gatunkiem węża w Polsce. Tak jak pozostałe żyjące u nas gady (w sumie 10 gatunków) jest objęta ochroną prawną. Jest to gatunek stosunkowo pospolity.

 

Jak rozpoznać żmiję? Część osobników tego gatunku posiada zygzak na grzbiecie (tak zwaną wstęgę kainową), jednakże żmije mają bardzo zmienne ubarwienie i często spotyka się też osobniki całkowicie czarne, bez wstęgi. Najbardziej charakterystyczna jest głowa żmii - trójkątna w zarysie, płaska, wyraźnie oddzielona od reszty ciała.

 

Zachowanie. Żmije lubią ukrywać się w wysokich trawach oraz pod stosami gałęzi, a w upalne dni wygrzewać na słońcu, w tym zdarza się, że i na naszym szlaku. Zwierzęta te starają się unikać spotkania z ludźmi i w razie zagrożenia ratują się przede wszystkim ucieczką (a w ostateczności atakiem), często wydając przy tym ostrzegawczy syk. I choć nie czyhają na spacerowiczów, to mogą być niebezpieczne w przypadku bezpośredniego zetknięcia (np. przypadkowego nadepnięcia) - dlatego należy zachować uważność, nie schodzić z trasy i ubierać odpowiednie obuwie, bo żmije atakują do wysokości kostek człowieka.

 

Szczególnie należy zwrócić uwagę na psy, które zawsze powinny być na smyczy.

2020-05-04 - OGRÓD OTWARTY

Wstęp wolny.

Otwarte od świtu do zmierzchu.

2020-04-23 - Zamknięcie Ogrodu

 

Szanowni Państwo,

informujemy, że od jutra, tj. 24 kwietnia, Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie zostanie ponownie zamknięty do odwołania.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii do 19 kwietnia zakazano korzystania z ogrodów botanicznych. Z kolei 20 kwietnia ten zakaz nie został powtórzony, co zostało zinterpretowane, że ogrody botaniczne ponownie mogą zostać udostępnione dla zwiedzających.

W związku z tym podjęto decyzję o otwarciu Śląskiego Ogrodu Botanicznego z zachowaniem wszystkich obostrzeń związanych z pandemią, w tym m.in. zakrywanie nosa i ust, zachowanie 2-metrowej odległości od drugiej osoby.

Niestety, dokładna interpretacja prawna wspomnianego rozporządzenia (§ 8. 1.) wskazuje na to, że instytucje ujęte w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 91.0 nadal podlegają ograniczeniom (wśród tych jednostek są biblioteki, archiwa, muzea oraz pozostała działalność związana z kulturą w tym ogrody botaniczne).

Innymi słowy, wszyscy Państwo możecie, po zakryciu ust i nosa odwiedzać ogrody botaniczne, ale ogrody botaniczne ujęte w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 91.0 muszą być zamknięte.

Stosując się do takiej interpretacji Rozporządzenia z dnia 20 kwietnia 2020 r., podjęto decyzję o ponownym zamknięciu Śląskiego Ogrodu Botanicznego do odwołania.

Za wynikłe zamieszanie przepraszamy.

2020-04-20 - Komunikat specjalny!

Wstęp do Ogrodu jest bezpłatny.

2020-04-09 - WIELKANOC 2020

Do zobaczenia w Ogrodzie!

2020-04-01 - OGRÓD NIECZYNNY DO ODWOŁANIA

UWAGA PILNE !
Z przykrością informujemy, że ze względu na nowe obostrzenia dotyczące dystansu społecznego Ogród jest NIECZYNNY dla zwiedzających do odwołania.

2020-02-24 - JAK WYKORZYSTAĆ POTENCJAŁ KREATYWNY NA LEKCJACH PLASTYKI? LOKALNE BOGACTWA DO NASZEJ DYSPOZYCJI.

Gdzie:

Regionalna Stacja Edukacji Ekologicznej w Radzionkowie, ul. Księżogórska 90a.

 

Kiedy:

poniedziełek 23 marca godz. 16.15

 

Omawiana tematyka: Jak uatrakcyjnić spotkania z uczniami? Jak sprawić, żeby lekcje plastyki, działania plastyczne były interdyscyplinarne? Jak zaangażować WSZYSTKIE okoliczne instytucje, mogące nas wesprzeć?  Jak umieścić plastykę i sztukę w KAŻDEJ działalności pedagogicznej? 

2020-02-10 - KURS SZCZEPIENIA DRZEW OWOCOWYCH

Miejsce:

Regionalna Stacja Edukacji Ekologicznej w Radzionkowie

ul. Księżogorska 90a 

41-922 Radzionków

 

Termin:

24 lub 25 marca od godz. 9.00 

 

Prowadzący:

Wojciech Pikuła

 

strona:
1
2
3
 > 
>>