Zimowe Ptakoliczenie 2018

Tegoroczne Zimowe Ptakoliczenie odbyło się w sobotę 27 stycznia. To już trzecia edycja Zimowego Ptakoliczenia organizowana w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie.

Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 9.00, a nawet nieco wcześniej - uczestnicy zebrali się w auli Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej, gdzie wysłuchali prelekcji Łukasza Fuglewicza, naszego tergorocznego przewodnika, a przy tym wspanialego popularyzatora wiedzy przyrodniczej. Można też było wypożyczyć lornetki. I wycieczka wyruszyła w teren! Trasą przez Park Powstańców Śląskich i Ogród Botaniczny na Księżej Górze. Niestety pogoda nie dopisała w ten dzień, było pochmurno, mgliście i dżdżysto. Ptaki przyczaiły się nie wiadomo gdzie, było bardzo cicho nawet jak na tę porę roku. Po dłuższym szukaniu udało się zaobserwować kilka różnych gatunków. Niewiele biorąc pod uwagę obserwacje z lat ubiegłych.

Oto wyniki :

 

Bogatka- 5 okazów,
Czyż- 17 okazów,
Dzięcioł duży - 1 okaz,
Gil- 1 okaz, 
Kos - 3 okazy, 
Kowalik- 3 okazy,
Kruk- 1 okaz, 
Modraszka- 4 okazy,
Myszołów- 1 okaz, 
Pełzacz leśny/ogrodowy- 2 okazy.

 

Po spacerze uczestnicy wrócili na podsumowanie do ciepłej auli, gdzie czekała herbata, kawa i coś słodkiego. Był to czas podsumowania i wymiany uwag. Dla nieustraszonych dzieci, których było całkiem sporo jak na taką pogodę, przygotowane były gipsowe sówki do pomalowania i ornitologiczne kolorowanki. 

Serdecznie dziękujemy uczestnikom i zachęcamy do udziału w przyszłym roku.

 

Prelekcja przed wyjściem
Wycieczka ruszyła
Pierwsze obserwacje
Warto zerknąć do przewodnika
Spostrzegawcze dzieci
W Parku Powstańców Śląskich
Obserwujemy
Dzieci uważnie słuchają
Jaki to ptak?
Pogoda kiepska, ale atmosfera gorąca
Prawie cała ekipa
Czyje to tropy ?
Nieustraszeni młodzi ornitolodzy
Gipsowe sówki
Kawa i herbata w auli
Podsumowanie wycieczki