NASI EDUKATORZY

 dr Julia Góra

 

Absolwentka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.

Jestem przyrodnikiem z wykształcenia i z zamiłowania. Ze Śląskim Ogrodem Botanicznym jestem zawodowo związana od kilku lat, a tereny Księżej Góry, gdzie powstał radzionkowski ogród, są mi szczególnie bliskie. Między innymi uczestniczyłam tu w badaniach inwentaryzacyjnych w początkach budowy ogrodu, byłam zaangażowana podczas projektu przenoszenia płatów roślinności z Portu Lotniczego „Katowice” w Pyrzowicach oraz nadzorowałam powstawanie kolekcji botanicznych. Obecnie zajmuję się koordynacją warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, jak i sama takie warsztaty z wielką przyjemnością prowadzę. Bycie edukatorem traktuję jako pasję, a ciągła potrzeba uzupełniania wiedzy oraz praca nad podnoszeniem umiejętności dają mi wiele radości i satysfakcji. Jestem osobą aktywną i lubię ruch. W czasie wolnym sporo podróżuję i zajmuję się sportem – bieganiem, jazdą na rowerze (a zimą na nartach), a nade wszystko sportami wodnymi.

 

 

 dr Agata Nicewicz

 

Absolwentka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, asystent w Katedrze Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii Uniwersytetu Śląskiego

 

Jestem fizjologiem i ekotoksykologiem, moja działalność naukowa związana jest z pająkami oraz pszczołami. Na co dzień prowadzę zajęcia ze studentami na Uniwersytecie Śląskim, które poświęcone są ekotoksykologii, fizjologii i neurobiologii. Prowadzę również zajęcia i warsztaty popularnonaukowe w ramach kampanii edukacyjnych i festiwali nauki. Jestem autorem artykułów naukowych oraz popularyzujących wiedzę przyrodniczą.

 

 mgr Karolina Łuczak

 

Absolwentka Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

Jestem chemiczką z wykształcenia i z zamiłowania. Od dziecka pasjonują mnie nauki chemiczne oraz przyrodnicze i od zawsze wiązałam z tym swoją przyszłość. Na co dzień pracuję w laboratorium analitycznym, specjalizuję się w zakresie analizy instrumentalnej – uwielbiam chromatografię i realizuję się szczególnie w tej dziedzinie. Jako edukator staram się promować chemię, co w mojej ocenie pomoże uczestnikom warsztatów w postrzeganiu tej dziedziny nauki jako ciekawy i interesujący przedmiot. Na warsztatach pokazuję chemię w prostej i przyjemnej odsłonie, staram się przekazać jak bardzo fascynujący jest świat jej reakcji oraz procesów.

 

 

 dr Marek Król

 

Absolwent Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

 

Jestem geologiem. Od zawsze ciekawiło mnie to, po czym chodzę i co jest pode mną. Konsekwencją zainteresowań były studia magisterskie w Zakładzie Geologii Złóż, a następnie studia doktoranckie w Zakładzie Geofizyki Stosowanej. W tym czasie prowadziłem również zajęcia dydaktyczne dla studentów.

Dużo czasu spędziłem pracując jako geolog w kraju i za granicą. W ostatnich kilku latach brałem udział w rozpoznawaniu złóż cynku i ołowiu okolic Olkusza. Tak się składa, że złoża cynku i ołowiu, które występowały kiedyś w rejonie Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie, miały tą samą genezę co aktualnie jeszcze eksploatowane złoża olkuskie. Z tego powodu chętnie dzielę się zdobytą wiedzą na ich temat. Cieszę się, że jako edukator mam możliwość skonfrontowania moich obserwacji z zakresu nauk o Ziemi z osobami z poza branży, bo dobrze czasem spojrzeć na coś z innej perspektywy, niż dobrze przedeptane własne ścieżki.

Lubię aktywny wypoczynek i lubię poznawać ciekawe miejsca. Często też, z racji zainteresowań, moje turystyczne i rodzinne wyjazdy wakacyjne mają charakter krajoznawczo-geologiczny.

 

 

 

 mgr Agnieszka Kandzia

 

Absolwentka  Biologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

Od zawsze interesuje mnie otaczająca przyroda. Jestem zoologiem, ostatnio dużo uwagi poświęcam obserwacji pszczół. Kocham zwierzęta, a szczególną miłością darzę koty i konie. Lubię pracę z dziećmi. Doświadczenie w tej dziedzinie nabyłam pracując jako animator zabaw dla dzieci oraz odbywając praktyki nauczycielskie w szkołach. Po ukończeniu studiów związałam się ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Radzionkowie - początkowo jako wolontariuszka, a obecnie pracownik. Interesuję się też dawnymi zwyczajami, podaniami i legendami, zwłaszcza z regionu górnośląskiego. Uwielbiam przebywać na łonie natury. Wolny czas staram się spędzać poza domem jeżdżąc na rowerze, konno i dużo spacerując. Uwielbiam wypoczywać w górach i nad wodą.

 

 mgr Katarzyna Skowrońska-Ochmann

 

Absolwentka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.

 

Przyroda i zagadnienia biologiczne interesowały mnie już od dzieciństwa i z tą dziedziną nauki związałam swoje wykształcenie. Wkrótce po ukończeniu studiów rozpoczęłam pracę w Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, gdzie pracowałam przez szesnaście lat jako zoolog kręgowców. Uważam za wspaniałe to, jak funkcjonuje przyroda na Ziemi, dlatego też chętnie dzielę się moją wiedzą na temat różnych gatunków i ekosystemów. Edukacją przyrodniczą zajmuję się od prawie dwudziestu lat – początkowo jako nauczycielka biologii, później prowadząc programy naukowo-edukacyjne w Centrum oraz współpracując z organizacjami pozarządowymi. Staram się realizować zasadę, że poznanie przyrody to pierwszy krok, aby ją polubić i chronić.

Moje zainteresowania przyrodnicze skupiają się przede wszystkim wokół chomika europejskiego, ornitofauny, malakofauny oraz ekosystemów wodnych. Od 2004 roku jestem członkinią Górnośląskiego Koła Ornitologicznego. Przez dekadę byłam członkinią Stowarzyszenia Malakologów Polskich. Jestem autorką lub współautorką ponad 60 publikacji naukowych i popularnonaukowych, a także prognoz oddziaływania na środowisko dokumentów strategicznych rangi wojewódzkiej.

W 2019 roku uzyskałam certyfikat przewodnika lokalnego po Nikiszowcu, a oprowadzając po tej zabytkowej dzielnicy Katowic opowiadam m. in. o miejskiej przyrodzie. Moją pasją jest także scrapbooking oraz różnego typu prace plastyczne mixed-media.

 

 

mgr Klaudia Cebulska

 

Doktorantka na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

Od zawsze fascynowała mnie przyroda, a podziwianie rozmaitych roślin i zwierząt do teraz należy do jednych z moich ulubionych zajęć. Z wykształcenia jestem hydrobiologiem - zajmuję się badaniem ekosystemów wodnych i żyjących w nich makrobezkręgowców takich jak ślimaki, ważki czy chruściki, a także ich rozprzestrzenianiem się na terenach zurbanizowanych. Od 2013 roku jako edukatorka współpracuję z wieloma organizacjami, dla których przygotowuję i prowadzę rozmaite warsztaty oraz wykłady kierowane do dzieci, młodzieży czy seniorów. Jestem autorką kilku publikacji naukowych i popularnonaukowych. Odkrywanie tajemnic otaczającego nas świata przed innymi ludźmi daje mi ogromną radość, a edukacja ekologiczna dzieci od najmłodszych lat to moim zdaniem jeden z najlepszych sposobów ratowania przyrody.

 

 mgr Łukasz Nicewicz

 

Absolwent Wydziału Przyrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach oraz Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

Jestem zoologiem i ekotoksykologiem. Specjalizuje się w badaniach na pająkach i pszczołach oraz w badaniach nad stanem środowiska. Szczególnie interesuje mnie bioróżnorodność oraz ocena jakości środowiska za pomocą organizmów żywych – bioindykatorów. Prowadzę warsztaty i wykłady o tematyce przyrodniczej w ramach festiwali nauki, pikników naukowych i kampanii edukacyjnych. Jestem również autorem artykułów popularyzujących wiedzę przyrodniczą, członkiem Sekcji Arachnologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego, oraz administratorem portali popularyzujących naukę.

 
 

  mgr inż. Małgorzata Bednarek


Absolwent wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz studiów podyplomowych Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Akademii Rolniczej w Krakowie.


Przyroda nie jest moją pasją, ona jest moim życiem. Jako edukator staram się ponownie zbliżyć ludzi do natury, oswoić i uświadomić, że jesteśmy tylko jej nierozerwalnym elementem, a kontakt z natura jest pierwotną potrzebą każdego człowieka. To w świecie przyrody dzieci są radosne, swobodne i szczęśliwe. Rozumiejąc tę zależność i kochając to co nas otacza, możemy tego bronić i chronić, co sama aktywnie robię. Od lat prowadzę firmę ogrodniczą, w której staram się wprowadzać ekologiczne rozwiązania i bioróżnorodność do przydomowych ogrodów, uświadamiając właścicieli o roli jaką takie ogrody pełnią w przyrodzie. Każdą wolną chwilę spędzam poza domem na obserwacjach roślin czy zwierząt, które uwielbiam fotografować. Natomiast w zimowe wieczory oddaję się rękodzielniczej pracy twórczej.

 

 mgr Sandra Kempa

 

Absolwentka kierunku Ochrona Środowiska na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.
 
Z wykształcenia jestem ekolożką. W roślinach najbardziej fascynuje mnie ich użytkowość i to, jak bardzo są związane z rozwojem naszego gatunku. Interesują mnie tradycyjne, nieco zapomniane umiejętności, w związku z tym cały czas uczę się, jak wykorzystywać dzikie zioła do przygotowania leczniczych maści, jak skomponować z nich napary na rozmaite dolegliwości albo jak używać ich w kuchni i w gospodarstwie na co dzień. Moją wielką pasją są rośliny barwierskie, którymi farbuję tkaniny i ubrania albo tworzę z nich farby, kredki i tusze. Od dzieciństwa zajmuję się także psami, a szczególne miejsce wśród moich zainteresowań zajmuje ekologia i behawior wilków. Swoimi działaniami staram się zachęcać do powrotu do natury, bo wierzę, że ratowanie przyrody najlepiej zacząć od dostrzeżenia, że jesteśmy jej integralną częścią.

 

 

 Nina Stolarczyk

 

Studentka ostatniego roku Biologii Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.


Swoją przyrodniczą pasję rozwijałam już w dzieciństwie kiedy marzyłam o zostaniu ornitologiem. Obecnie nie wyobrażam sobie życia bez spacerów, podczas których obserwuję i fotografuję ptaki. Ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Radzionkowie jestem związana od 2018 r. Na studiach magisterskich wybrałam specjalność nauczycielską, ponieważ sądzę, że edukacja przyrodnicza jest czymś potrzebnym oraz daje ogromną satysfakcję. Jestem osobą towarzyską i bardzo cenię sobie spotkania z ludźmi, a w wolnych chwilach haftuję.

 

 

  Wincenty Ołowski

Jestem przyrodnikiem amatorem. W Ogrodzie prowadzę warsztaty surwiwalowe oraz wszelkie inne wymagające majsterkowania, szczególnie w drewnie. W Naszej Dobrej Szkole w Katowicach prowadzę warsztaty stolarskie dla dzieci. Posiadam kwalifikacje wychowawcy kolonijnego i w ubiegłych latach jako opiekun uczestniczyłem w obozach sportowych oraz półkoloniach, a w czasach szkolnych prowadziłem drużynę harcerską oraz byłem przewodniczącym Szkolnego Koła PTTK. Moje zainteresowania skupiają się wokół sportu i traperstwa. Czynnie uprawiam łucznictwo, windsurfing oraz płetwonurkowanie, a moją wielką pasją jest żeglarstwo. Nie posiadam wykształcenia przyrodniczego, ale przyroda, szczególnie ta dzika, jest mi bardzo bliska. Jako wolontariusz udzielałem się w Polskim Towarzystwie Przyjaciół Przyrody ‘Pro Natura’ gdzie pomagałem w budowie ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych. Wśród znajomych jestem znany jako tzw. złota rączka, czyli ktoś, kto potrafi zrobić oraz naprawić wszystko. W 2004 roku wystąpiłem w programie telewizyjnym „Wyprawa Robinson”.