NASI EDUKATORZY

 dr Julia Góra

 

Absolwentka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.

Jestem przyrodnikiem z wykształcenia i z zamiłowania. Ze Śląskim Ogrodem Botanicznym jestem zawodowo związana od kilku lat, a tereny Księżej Góry, gdzie powstał radzionkowski ogród, są mi szczególnie bliskie. Między innymi uczestniczyłam tu w badaniach inwentaryzacyjnych w początkach budowy ogrodu, byłam zaangażowana podczas projektu przenoszenia płatów roślinności z Portu Lotniczego „Katowice” w Pyrzowicach oraz nadzorowałam powstawanie kolekcji botanicznych. Obecnie zajmuję się koordynacją warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, jak i sama takie warsztaty z wielką przyjemnością prowadzę. Bycie edukatorem traktuję jako pasję, a ciągła potrzeba uzupełniania wiedzy oraz praca nad podnoszeniem umiejętności dają mi wiele radości i satysfakcji. Jestem osobą aktywną i lubię ruch. W czasie wolnym sporo podróżuję i zajmuję się sportem – bieganiem, jazdą na rowerze (a zimą na nartach), a nade wszystko sportami wodnymi.

 

 

 dr Agata Nicewicz

 

Absolwentka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, asystent w Katedrze Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii Uniwersytetu Śląskiego

 

Jestem fizjologiem i ekotoksykologiem, moja działalność naukowa związana jest z pająkami oraz pszczołami. Na co dzień prowadzę zajęcia ze studentami na Uniwersytecie Śląskim, które poświęcone są ekotoksykologii, fizjologii i neurobiologii. Prowadzę również zajęcia i warsztaty popularnonaukowe w ramach kampanii edukacyjnych i festiwali nauki. Jestem autorem artykułów naukowych oraz popularyzujących wiedzę przyrodniczą.

 

 

 

 dr Marek Król

 

Absolwent Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

 

Jestem geologiem. Od zawsze ciekawiło mnie to, po czym chodzę i co jest pode mną. Konsekwencją zainteresowań były studia magisterskie w Zakładzie Geologii Złóż, a następnie studia doktoranckie w Zakładzie Geofizyki Stosowanej. W tym czasie prowadziłem również zajęcia dydaktyczne dla studentów.

Dużo czasu spędziłem pracując jako geolog w kraju i za granicą. Od ostatnich kilku lat biorę udział w rozpoznawaniu złóż cynku i ołowiu okolic Olkusza. Tak się składa, że złoża cynku i ołowiu, które występowały kiedyś w rejonie Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie, miały tą samą genezę co aktualnie jeszcze eksploatowane złoża olkuskie. Z tego powodu chętnie dzielę się zdobytą wiedzą na ich temat. Cieszę się, że jako edukator mam możliwość skonfrontowania moich obserwacji z zakresu nauk o Ziemi z osobami z poza branży, bo dobrze czasem spojrzeć na coś z innej perspektywy, niż dobrze przedeptane własne ścieżki.    

Lubię aktywny wypoczynek i lubię poznawać ciekawe miejsca. Często też, z racji zainteresowań, moje turystyczne i rodzinne wyjazdy wakacyjne mają charakter krajoznawczo-geologiczny.

 

 

 

 mgr Agnieszka Kandzia

 

Absolwentka  Biologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

Od zawsze interesuje mnie otaczająca przyroda. Jestem zoologiem, ostatnio dużo uwagi poświęcam obserwacji pszczół. Kocham zwierzęta, a szczególną miłością darzę koty i konie. Lubię pracę z dziećmi. Doświadczenie w tej dziedzinie nabyłam pracując jako animator zabaw dla dzieci oraz odbywając praktyki nauczycielskie w szkołach. Po ukończeniu studiów związałam się ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Radzionkowie - początkowo jako wolontariuszka, a obecnie pracownik. Interesuję się też dawnymi zwyczajami, podaniami i legendami, zwłaszcza z regionu górnośląskiego. Uwielbiam przebywać na łonie natury. Wolny czas staram się spędzać poza domem jeżdżąc na rowerze, konno i dużo spacerując. Uwielbiam wypoczywać w górach i nad wodą

 

 mgr Łukasz Nicewicz

 

Absolwent Wydziału Przyrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach oraz Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

Jestem zoologiem i ekotoksykologiem. Specjalizuje się w badaniach na pająkach i pszczołach oraz w badaniach nad stanem środowiska. Szczególnie interesuje mnie bioróżnorodność oraz ocena jakości środowiska za pomocą organizmów żywych – bioindykatorów. Prowadzę warsztaty i wykłady o tematyce przyrodniczej w ramach festiwali nauki, pikników naukowych i kampanii edukacyjnych. Jestem również autorem artykułów popularyzujących wiedzę przyrodniczą, członkiem Sekcji Arachnologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego, oraz administratorem portali popularyzujących naukę.

 
 

  mgr inż. Małgorzata Bednarek


Absolwent wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz studiów podyplomowych Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Akademii Rolniczej w Krakowie.


Przyroda nie jest moją pasją, ona jest moim życiem. Jako edukator staram się ponownie zbliżyć ludzi do natury, oswoić i uświadomić, że jesteśmy tylko jej nierozerwalnym elementem, a kontakt z natura jest pierwotną potrzebą każdego człowieka. To w świecie przyrody dzieci są radosne, swobodne i szczęśliwe. Rozumiejąc tę zależność i kochając to co nas otacza, możemy tego bronić i chronić, co sama aktywnie robię. Od lat prowadzę firmę ogrodniczą, w której staram się wprowadzać ekologiczne rozwiązania i bioróżnorodność do przydomowych ogrodów, uświadamiając właścicieli o roli jaką takie ogrody pełnią w przyrodzie. Każdą wolną chwilę spędzam poza domem na obserwacjach roślin czy zwierząt, które uwielbiam fotografować. Natomiast w zimowe wieczory oddaję się rękodzielniczej pracy twórczej.

 

 

 

 mg inż. Marcel Wyrwol

 

Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej na kierunku Technologia Chemiczna.

 

Moja przygoda z chemią zaczęła się w dzieciństwie, kiedy pod okiem Cioci, mieszkającej nieopodal Księżej Góry, przeprowadzałem pierwsze eksperymenty z dostępnymi w jej domu substancjami. Potem było coraz ciekawiej - podczas nauki w gimnazjum i liceum brałem udział w konkursach z chemii i biologii oraz wielokrotnie przeprowadzałem zajęcia pokazowe w szkolnym laboratorium w ramach dni otwartych. Po maturze rozpocząłem studia na Politechnice Śląskiej, niedawno uzyskałem tytuł inżyniera i kontynuuję studia drugiego stopnia. Aktywnie uczestniczę w działalności Studenckiego Koła Naukowego Chemików, angażując się w sekcji popularnonaukowej, przeprowadzającej różnego rodzaju pokazy i warsztaty chemiczne. Poza chemią moją pasją jest wędkarstwo oraz strzelectwo sportowe. Lubię też biegać w okolicznych lasach, a zimą jeździć na nartach.

 

 

 
 

  Wincenty Ołowski

Jestem przyrodnikiem amatorem. W Ogrodzie prowadzę warsztaty surwiwalowe oraz wszelkie inne wymagające majsterkowania, szczególnie w drewnie. W Naszej Dobrej Szkole w Katowicach prowadzę warsztaty stolarskie dla dzieci. Posiadam kwalifikacje wychowawcy kolonijnego i w ubiegłych latach jako opiekun uczestniczyłem w obozach sportowych oraz półkoloniach, a w czasach szkolnych prowadziłem drużynę harcerską oraz byłem przewodniczącym Szkolnego Koła PTTK. Moje zainteresowania skupiają się wokół sportu i traperstwa. Czynnie uprawiam łucznictwo, windsurfing oraz płetwonurkowanie, a moją wielką pasją jest żeglarstwo. Nie posiadam wykształcenia przyrodniczego, ale przyroda, szczególnie ta dzika, jest mi bardzo bliska. Jako wolontariusz udzielałem się w Polskim Towarzystwie Przyjaciół Przyrody ‘Pro Natura’ gdzie pomagałem w budowie ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych. Wśród znajomych jestem znany jako tzw. złota rączka, czyli ktoś, kto potrafi zrobić oraz naprawić wszystko. W 2004 roku wystąpiłem w programie telewizyjnym „Wyprawa Robinson”.