Lokalizacja i dojazd

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie oraz działająca przy nim Regionalna Stacja Edukacji Ekologicznej (RSEE) zlokalizowane są na terenie Księżej Góry w bezpośrednim sąsiedztwie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Główne wejście do Ogrodu znajduje się przy ul. Zejera (N 50°23’45”; E 18°55’0,77”),
natomiast budynek RSEE przy ul. Księżogórskiej 90a (N 50°23’53,32”; 18°54’52,47”).

 

Dojazd autobusem:

Do Radzionkowa dojedziemy łatwo z Bytomia oraz z Tarnowskich Gór linią nr 94, ponadto z centrum Bytomia liniami nr 608 i 708 oraz nr 73 ze Stroszka (Bytom-Stroszek), a z Bytomia oraz ze Świerklańca liniami nr 17 i 173.

Wysiadamy na przystanku w pobliżu placu Letochów (nazwa przystanku: Rynek I, Rynek II) i dalej udajemy się pieszo ulicą Zejera na Księżą Górę (drogowskaz "MOSiR" lub "ogród botaniczny"). Jest to dosyć intensywny, około piętnasto- dwudziestominutowy spacer, pod górę. 

 

Dojazd samochodem:

Zarówno z Bytomia, jak i z Tarnowskich Gór dojazd samochodem jest bardzo prosty i zajmuje około 20-25 minut. W Radzionkowie najlepiej wypatrywać drogowskazów "MOSiR" lub "ogród botaniczny" lub "tereny rekeracyjne Księża Góra" i kierować się według nich. Z placu Letochów skręcamy w ulicę Zejera pnącą się ostro pod górę. Samochód można zostawić na parkingach przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz przy Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej (parkingi są obszerne i bezpłatne). 

 

Dojazd rowerem:

Decydując się na wyprawę rowerową, mamy do wyboru dwie możliwości. Pierwsza, z centrum Radzionkowa, została opisana we wcześniejszych akapitach, tj. dojazd samochodem lub autobusem.

 

Istnieje także możliwość wycieczki rowerowej (lub pieszej), w której docieramy do Ogrodu „od tyłu”, czyli od strony Piekar Śląskich. Jest to ciekawa alternatywa dla rowerzystów czy piechurów z tego miasta, a także z Bytomia, Orzecha lub Świerklańca.

W Piekarach Ślaskich kierujemy się na Kopiec Wyzwolenia. Z centrum Piekar powadzi tu ulica Jana Pawła II (przedłużenie od ulicy Bytomskiej), wzdłuż której biegnie ścieżka rowerowa. Na jej końcu znajduje się oznakowane przejście dla pieszych przecinające obwodnicę. Dalej korzystamy z wygodnej utwardzonej drogi, przy której wlocie znajduje się piekarska tablica informacyjno-edukacyjna „Księża Góra”. Po chwili docieramy do Ogrodu, który rozciąga się nieco w dole po lewej stronie.