WYDARZENIA

Tu znajdą Państwo informacje o cyklicznych wydarzeniach odbywających się na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego i Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej (RSEE) w Radzionkowie.

 

Jeśli są Państwo zainteresowani udziałem w organizowanyh przez Ogród wydarzeniach cyklicznych oraz innych zapraszamy do śledzenia informacji umieszczanych w zakładkach "AKTUALNOŚCI" oraz "POLECAMY W ROKU ...." do czego gorąco zachęcamy. Większość wydarzeń ma charakter rodzinny, edukacyjny, popularyzujący wiedzę przyrodniczą i zachęcajacy do obcowania z przyrodą. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Poniżej krótka informacja o najważniejszych z nich, których organizatorem jest Śląski Ogród Botaniczny:

 

ŚLĄSKI KALENDARZ EKOLOGICZNY

To cykl rodzinnych imprez przyrodniczo-ekologicznych odbywających się w wybrane niedziele roku w godz. 12.00 - 18.00 na terenie Ogrodu oraz RSEE. Każda impreza ma nieco inny charakter (np. Dzień Drzewa, Dzien Geologa, Dzień Ptaków itp.) i jest wspaniałą okazją do nauki i zabawy, zarówno dla dużych, jak i małych gości. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy w ten dzień czuł się u nas wyśmienicie, a przy tym mile i mądrze spędził czas. Otwieramy dla Was nasze pracownie, w których specjalnie z tej okazji są przygotowane tematyczne warsztaty mikroskopowe oraz laboratoryjne, z pomocą zaprzyjaźnionych harcerzy organizujemy gry terenowe z nagrodami, zapraszamy ciekawych prelegentów, oprowadzamy po ogrodzie, wymyślamy zabawy, konkursy, pokazy i inne atrakcje. Na głodnych i spragnionych czeka kawiarenka i stoiska gastronomiczne, a na najmłodszych strefa aktywności artystycznej i sportowej. Towarzyszy nam też kiermasz rękodzieła. 

 

ZIMOWE PTAKOLICZENIE

Jest to coroczna akcja wzorowana na brytyjskim "Big Garden Birdwatch" i odbywa się zawsze w ostatni weekend stycznia. Może w niej wziąć udział każdy kto choć trochę lubi przyrodę i zimowe spacery na łonie natury. Nie trzeba być przy tym znawcą ptaków, natomiast jest to wspaniała okazja, aby nauczyć się je obserwować i rozpoznawać. Wspólny spacer połączony z obserwacjami ptaków prowadzi zawsze profesjonalny ornitolog. Więcej na temat samej akcji można dowiedzieć się zaglądając na stronę Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony ptaków: www.otop.org.pl

 

PIKNIK "ZAKOŃCZENIE WAKACJI"

To plenerowa impreza odbywająca się oczywiście w ostatni dzień wakacji, u nas niezależnie od polityki i kalendarza jest to zawsze 31 sierpnień. Jest to wspólny piknik z pracownikami oraz edukatorami Ogrodu. Pachnąca trawa, szum drzew, wygodny koc, pyszne smakołyki, przyjazne twarze wokół, zero pośpiechu... Należy zabrać koc, kosz piknikowy i dobry humor. O resztę dbamy my. Dla dzieci przygotowane są gry i zabawy ruchowe, ponadto różne inne zajęcia - sportowe, plastyczne, przyrodnicze... Zapraszamy równeż gości, którzy mają coś ciekawego do pokazania lub zaprezentowania. Nie za dużo i nie za mało. Wszystko odbywa się w miłej atmosferze na łonie natury i co najważniejsze - jest za darmo

 

     

 

 

Ponadto Ogród aktywnie uczestniczy w różnych impezach organizowanych przez Miasto Radzionków. Są to m.in.: Senioralia, Dni Radzionkowa, dni otwarte w Liceum Ogólnokształcącym w Radzionkowie i inne.

 

Teren Ogrodu jest też miejscem, z którego chętnie korzystają zuchy i harcerze - nasza zaprzyjaźniona 12. Drużyna Harcerska "Oręż" z Radzionkowa organizuje tu watry, biwaki i gry terenowe.

 

W roku 2018 wspólnie z Piekarskim Stowarzyszeniem Przyodników zorganizowaliśmy Księżogórską Sowią Noc, która cieszyła sie wyjątkowym zainteresowaniem. Byż może sowia noc doczeka sie kolejnych edycji...