sTYCZEŃ 2018

Styczeń to środek zimy kalendarzowej. No i właśnie chyba tylko takiej, bo takiej prawdziwej nie widać. Pogoda raczej wiosenna z deszczami i temperaturami na plusie. Ogród jest uśpiony, więc prace ogrodowe ograniczają się do kontorlonych spacerów. Widać czasem pojedynczych spacerowiczów, czy amatrów biegania, bo niestety pogoda nie zachęca do wychodzenia z domu. My jednak zachęcamy do spacerów po ogordzie. Z racji usytuowania na Księżej Górze możemy tu pooddychać świeżym powietrzem, bo nie dociera tu smog osadzający się w dolinach. O tej porze można też zaobserwować wiele ptaków, korzystających z naturlanej stołówki. Pożywiajś się one pozostałymi na krzewach owocami rokitnika, czy dzikiej róży. Najczęstszymi skrzydlatymi gośćmi ogrodu są: jemiołuszki, kwiczoły, dzwońce. 

Za to w Stacji Edukacji Ekologicznej nie ma miejsca na nudę. W tym czasie planujemy przyszłe prace i oceniamy co trzeba wiosną zrobić w Ogrodzie. Przygotowywane są scenariusze zajęć, pomoce dydaktyczne, a także piszemy wnioski o dofinasowania wielu projektów i pomysłów. Wykonywane są różne prace konserwatorskie. 

Koniec stycznia oznacza w województwie śląskim ferie zimowe. Pogoda niestety nie rozpieszcza tych, którzy najbardziej na nie czekali, ale za to mamy ciekawą ofertę dla grup półkolonijnych. W Ogrodzie ferie rozpoczęły się Zimowym Ptakoliczeniem. Jest to już trzecia edycja organizowana przez Ogród. Frekwencja mimio bardzo niesprzyjającej aury była spora, a uczestnicy wrócili do domów zadowoleni. Wyniki, więcej informacji i zdjęcia można obejrzeć TUTAJ. Od początku ferii odwiedzają nas grupy półkolonii. Wzięli już udział w zajęciach geologicznych, gdzie dzieci poznały różne skały i minerały oraz nauczyły się je rozpoznawać. W kolejnych dniach odbędą się jeszcze zajęcia z cyklu "Kolorowa chemia", "My się zimy nie boimy", "Zimowy suriwiwal" oraz " O wodzie i lodzie". Szczegłowe opisy zajęć znajduję się TUTAJ. 

W nowym roku w dalszym ciągu odbywają się spotkania Klubu Mam. Jest coraz więcej uczestniczek i coraz więcej się dzieje. Na ostanich zajęciach mamy mogły porozmawiać z brafiterką i dopasować staniki. Na kolejnym spotkaniu będzie pani dietetyk, która podzieli się swoją wiedzą i odpowie na każde pytanie. Serdecznie zapraszamy przyszłe mamy oraz mamy wraz ze swoimi pociechami.