Kolekcja roślin ozdobnych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolekcja roślin ozdobnych                                

                                                                                         

Główna część kolekcji znajduje się w północno-zachodniej części ogrodu, gdzie nasadzono gatunki z innych rejonów świata oraz liczne odmiany ozdobne. 

ROŚLINY OZDOBNE

sekcja azalii i różaneczników:

Założona w 2014 i sukcesywnie wzbogacana o nowe okazy. Do podziwiania tych pięknych roślin zapraszamy szczególnie w maju, w porze ich kwitnienia. Kwiaty są duże, dobrze widoczne, ponieważ u azalii pojawiają się przed wytworzeniem liści, a u różaneczników usytuowane są na długich szypułkach. Kwiatostany występują w całej gamie barw.

 

             

  

sekcja ericarium:

Wrzosowisko skupia różnobarwne odmiany uprawne wrzosów i wrzośców. Są to rośliny zimozielone, czyli utrzymujące liście w zimę. Występują na glebach piaszczystych i kwaśnych.  Wrzosy są cennymi roślinami miododajnymi, ze względu na późną porę kwitnienia, co zapewnia pszczołom przetrwanie jesiennych okresów bez innych pożytków. W pełni rozkwitu można je podziwiać jesienią. Wrzosowisko ma formę schodkową.

 

                                                                     

 

sekcja rosarium:

Rosarium, w obecnej formie, założone zostało w 2015 roku. Skupia około 400 róż różnych grup (okrywowe, parkowe, pnące, wielkokwiatowe) i odmian. Układ rabat, widziany z lotu ptaka, nawiązuje do logo Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

 

                 

 

Ponadto w obszarze kolekcji roślin ozdobnych podziwiać można: 

- liliowce- rabata powstała w 2019 r. z okazów pozyskanych z Kolekcji Narodowej Arboretum w Wojsławicach, obejmuje 14 odmian, których nazwy często są nietypowe np. "Spider Man", "Crazy Ivan", "Purple Rain Dance".

 

                

 

- rośliny cebulowe- kwitnące od lutego do maja.

 

                

  

- hortensje- znajduje sie tu kilka ozdobnych odmian chortensji.

 

                

    

GATUNKI Z INNYCH REJONÓW ŚWIATA

W obrębie kolekcji występuje kilkadziesiąt gatunków drzew i krzewów pochodzących z obszarów o klimacie zbliżonym do naszego, głównie z Ameryki Północnej, Azji i Europy. Jako, że zostały założone po powstaniu ogordu, są to rośliny nie przekraczające 10 lat. Pozostałe drzewa, o sporych wymiarach są gatunkami, które rosły tutaj przed powstaniem ogordu. 

Kolekcja azalii i różaneczników
Ericarium
Rosarium

Strona: 1 2 >