AKTUALNOŚCI

2021-05-20 - UMAWIANIE TERMINÓW WARSZTATÓW EDUKACYJNYCH

Od sierpnia ponowonie kontakt:

 

kierownik edukacji

dr Julia Góra

tel. 534 994 577

e-mail: j.gora@sibg.org.pl

2021-04-20 - W CZASIE PANDEMII OGRÓD JEST OTWARTY

2021-02-23 - RÓŻNORODNOŚĆ LEŻY W NATURZE - QUESTING W ŚLĄSKIM OGRODZIE BOTANICZNYM W RADZIONKOWIE

Już wkrótce wszyscy odwiedzający Ogród będą mogli, poza tradycyjnym spacerem, skorzystać z ciekawej formy zwiedzania jaką jest quest. Ponadto pojawi się wiele nowych interesujących punktów edukacyjnych. To nasza odpowiedź na te smutne pandemiczne czasy, gdy mamy ograniczone możliwości spotykania się z naszymi gośćmi "twarzą w twarz" i prowadzenia warsztatów edukacyjnych.

2021-01-22 - POSZUKIWANE STARE ODMIANY DRZEW OWOCOWYCH

Już od kilku dobrych lat Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie organizuje akcję ratowania starych odmian drzew owocowych – odmian cennych, bo długowiecznych, odpornych na choroby i szkodniki, o zapomnianych już smakach, aromatach i walorach kulinarnych.  

 

Akcja pobierania zrazów (jednorocznych pędów) do szczepienia planowana jest w lutym dla wiśni, czereśni i śliw oraz w marcu dla jabłoni i grusz. Osoby zainteresowane udostępnieniem drzew do pobrania zrazów, prosimy o kontakt z ogrodem botanicznym: 536-330-776, 534-994-576, ogrodradzionkow@sibg.org.pl.

 

Ze względu na ograniczone możliwości dojazdu w celu pobrania zrazów, interesujących odmian  poszukujemy przede wszystkim w okolicach Radzionkowa,  Bytomia, Tarnowskich Gór, Piekar Śląskich. 

 

Zrazy można pobrać również samemu i dostarczyć bezpośrednio do biura Ogrodu przy ul. Księżogórskiej 90a, 41-922 Radzionków (Regionalna Stacja Edukacji Ekologicznej) lub przesłać pocztą (najlepiej zabezpieczone w bąbelkowej kopercie). W przypadku, kiedy samemu pobiera się się zrazy, bardzo prosimy napisać jaka jest to odmiana (o ile jest znana), podać cechy charakterystyczne np. termin owocowania, wygląd owocu. Prosimy również o podanie danych kontaktowych (imię i nazwisko, nr telefonu).

 

Wskazówki pomocne w pobieraniu zrazów zamieszczamy poniżej.

 

 

2020-12-23 - W czasie ferii świątecznych biuro nieczynne

2020-06-10 - NA TERENIE KSIĘŻEJ GÓRY ORAZ ŚLĄSKIEGO OGRODU BOTANICZNEGO W RADZIONKOWIE MOŻNA SPOTKAĆ ŻMIJĘ ZYGZAKOWATĄ.

Żmija zygzakowata /Vipera berus/ jest jedynym jadowitym gatunkiem węża w Polsce. Tak jak pozostałe żyjące u nas gady (w sumie 10 gatunków) jest objęta ochroną prawną. Jest to gatunek stosunkowo pospolity.

 

Jak rozpoznać żmiję? Część osobników tego gatunku posiada zygzak na grzbiecie (tak zwaną wstęgę kainową), jednakże żmije mają bardzo zmienne ubarwienie i często spotyka się też osobniki całkowicie czarne, bez wstęgi. Najbardziej charakterystyczna jest głowa żmii - trójkątna w zarysie, płaska, wyraźnie oddzielona od reszty ciała.

 

Zachowanie. Żmije lubią ukrywać się w wysokich trawach oraz pod stosami gałęzi, a w upalne dni wygrzewać na słońcu, w tym zdarza się, że i na naszym szlaku. Zwierzęta te starają się unikać spotkania z ludźmi i w razie zagrożenia ratują się przede wszystkim ucieczką (a w ostateczności atakiem), często wydając przy tym ostrzegawczy syk. I choć nie czyhają na spacerowiczów, to mogą być niebezpieczne w przypadku bezpośredniego zetknięcia (np. przypadkowego nadepnięcia) - dlatego należy zachować uważność, nie schodzić z trasy i ubierać odpowiednie obuwie, bo żmije atakują do wysokości kostek człowieka.

 

Szczególnie należy zwrócić uwagę na psy, które zawsze powinny być na smyczy.

2020-05-04 - OGRÓD OTWARTY

Wstęp wolny.

Otwarte od świtu do zmierzchu.

2020-04-23 - Zamknięcie Ogrodu

 

Szanowni Państwo,

informujemy, że od jutra, tj. 24 kwietnia, Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie zostanie ponownie zamknięty do odwołania.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii do 19 kwietnia zakazano korzystania z ogrodów botanicznych. Z kolei 20 kwietnia ten zakaz nie został powtórzony, co zostało zinterpretowane, że ogrody botaniczne ponownie mogą zostać udostępnione dla zwiedzających.

W związku z tym podjęto decyzję o otwarciu Śląskiego Ogrodu Botanicznego z zachowaniem wszystkich obostrzeń związanych z pandemią, w tym m.in. zakrywanie nosa i ust, zachowanie 2-metrowej odległości od drugiej osoby.

Niestety, dokładna interpretacja prawna wspomnianego rozporządzenia (§ 8. 1.) wskazuje na to, że instytucje ujęte w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 91.0 nadal podlegają ograniczeniom (wśród tych jednostek są biblioteki, archiwa, muzea oraz pozostała działalność związana z kulturą w tym ogrody botaniczne).

Innymi słowy, wszyscy Państwo możecie, po zakryciu ust i nosa odwiedzać ogrody botaniczne, ale ogrody botaniczne ujęte w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 91.0 muszą być zamknięte.

Stosując się do takiej interpretacji Rozporządzenia z dnia 20 kwietnia 2020 r., podjęto decyzję o ponownym zamknięciu Śląskiego Ogrodu Botanicznego do odwołania.

Za wynikłe zamieszanie przepraszamy.

2020-04-20 - Komunikat specjalny!

Wstęp do Ogrodu jest bezpłatny.

2020-04-09 - WIELKANOC 2020

Do zobaczenia w Ogrodzie!

strona:
1
2
3
 > 
>>