GRUDZIEŃ 2015

GRUDZIEŃ

 

Stare przysłowie mówi „Im więcej zimą wody, tym więcej wiosną pogody”, a inne „Grudzień jak łagodny wszędzie, cała zima dzieckiem będzie”…

 

I tak właśnie zaczął się tegoroczny grudzień – deszczami oraz mocno dodatnimi temperaturami. Śniegu oraz mrozu nie widać. Od czasu do czasu w nocy delikatnie przymrozi, ba, nawet skuje wodę cienką warstwą lodu, ale to wszystko. Prawdziwa zima nie nadchodzi. Wciąż trwa jesienna szaruga, którą znamy z listopada.

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie jest jednak do zimy przygotowany. W ogrodzie co bardziej wymagające gatunki drzew i krzewów stoją opatulone, wrzosowisko bezpiecznie okryte czeka do wiosny. Łagodna aura pozwala natomiast na prowadzenie prac porządkowych i tym głównie zajmują się teraz pracownicy. Usuwają stare gałęzie, grabią liście, podcinają uszkodzone konary, które mogłyby stanowić zagrożenie dla spacerowiczów.  Na bieżąco wykonują również drobne prace konserwatorskie.

 

W ramach projektu „Ogrodowe inspiracje” (grant otrzymany w drugiej edycji konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam” Fundacji Banku Zachodniego WBK) trwa gromadzenie i obróbka materiału niezbędnego do wiosennych prac, czyli budowy ścieżki edukacyjnej dla najmłodszych oraz tablicy edukacyjnej, kręgu ogniskowego i stojaków rowerowych. W przygotowaniu są już także kolejne projekty. W Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej, w ramach projektu dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, realizowane są zakupy dodatkowego sprzętu dydaktycznego, który będzie wykorzystywany podczas warsztatów w przyszłym roku. 

 

A tymczasem, niezależnie od pogody i nie zważając na szybko nadchodzący wieczór, zapraszamy na spacery ogrodowymi ścieżkami. Świeże powietrze z pewnością każdemu przyda zdrowia, a wśród bezlistnych drzew łatwo można obserwować te gatunki ptaków, które pozostają z nami na zimę. Gościnne bramy ogrodu są dla Państwa otwarte.