Ogród dla zapylaczy, zapylacze dla dla Ogrodu

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie został jednym z laureatów II edycji konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, organizowanego wspólnie przez producenta oleju Kujawskiego - Zakładów Tłuszczowych” Kruszwica” S.A. i Fundację Nasza Ziemia. Na konkurs wpłynęło 224 wnioski o dofinansowanie szeroko pojętych działań na rzecz owadów pszczołowatych, z czego wyłoniono 10 laureatów.

Projekt Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie nosi nazwę „Ogród dla zapylaczy, zapylacze dla Ogrodu” i jest realizowany od 9 marca do 9 listopada 2015r.
W ramach projektu zakupiono 3 ule wraz z rodzinami pszczelimi, które stanęły w „górnym” sadzie w naszym Ogrodzie oraz ulik pokazowy. Zaplanowano również budowę hotelu dla dzikich zapylaczy. Ponadto założone zostały rabaty roślin miododajnych.

 

Projekt ma na celu poszerzenie wiedzy mieszkańców Radzionkowa i okolicznych miast na temat owadów zapylających, ze szczególnym uwzględnieniem życia i znaczenia pszczoły miodnej.  Prowadzone są zajęcia edukacyjne skierowane głównie do dzieci i młodzieży, ale także seniorów, dla których w ramach Senioraliów przeprowadzone zostaną zajęcia dotyczące hodowli pszczół, ich znaczenia dla przyrody i człowieka.

 

O przebiegu realizacji projektu „Ogród dla zapylaczy, zapylacze dla Ogrodu” informujemy na bieżąco na specjalnie założonym dla tego projektu fanpage’u na Facebook’u 

https://www.facebook.com/pages/Ogród-dla-zapylaczy-zapylacze-dla-Ogrodu/813428835379431.

 

Więcej informacji na temat konkursu oraz jego organizatorów i ich działalności na rzecz owadów zapylających znają Państwo na stronach:

http://naszaziemia.pl/aktualnosci/wyniki-konkursu-grantowego.html

http://www.pomagamypszczolom.pl/konkurs-grantowyTekst: Maria Holewa