Cztery ściany dla ptaków

Marzec to okres ptasich przelotów, poszukiwań miejsc lęgowych, partnerów i wicia gniazd. Jeśli chcesz cieszyć się śpiewem ptaków i obserwować jak krzątają się pod Twoimi oknami, możesz w prosty sposób zachęcić je do nawiedzania Twojego ogrodu.

 

Jak możemy ułatwić ptakom życie? Jednym ze sposobów jest wieszanie skrzynek lęgowych, zwanych potocznie budkami dla ptaków. Budki to miejsce lęgu dziuplaków i półdziuplaków. Dziuplaki to ptaki wykorzystujące dziuple. Mogą je wykonywać samodzielnie (np. dzięcioły) lub używać dziupli wykonanych przez inne ptaki (np. sikory, wróble i mazurki, szpaki). Półdziuplaki zajmują na gniazda szczeliny murów, przestrzenie pod dachami czy dziuple z bardzo szerokim otworem zapewniające dobry widok na okolicę. Do półdziuplaków należy między innymi sympatyczny rudzik. Ptakom tym zdecydowanie łatwiej znaleźć miejsce lęgowe niż dziuplakom.

 

 

Pozostałości po gnieździe półdziuplaka (fot. M. Maślak)

 

 

Skrzynki zastępują dziuplakom i półdziuplakom naturalne miejsca lęgowe, których jest coraz mniej, ze względu na młody wiek większości drzew i drzewostanów.

 

Skrzynki dla dziuplaków to tak zwane skrzynki zamknięte. Półdziuplaki używają skrzynek półotwartych. Około 60 gatunków ptaków spotykanych w ogrodach zajmuje skrzynki lęgowe. Są wśród nich wróble i mazurki, sikorki, szpaki, rudziki, jaskółki oknówki, muchołówka szara i żałobna, kopciuszek i pliszka siwa.

 

 

 Sikora modra to jeden z mieszkańców budek dla ptaków (fot. T. Biwo)

 

Ale sama budka to nie wszystko! Trzeba jeszcze ją czymś wypełnić, musi przecież być wygodna i bezpieczna dla piskląt - większość ptaków wije gniazda wewnątrz budki. Najprostszy sposób to rozpruć starą pierzową poduszkę i wyłożyć nieco pierza w bezpiecznym miejscu, w pobliżu zawieszonej budki. Poszukujące materiału na gniazdo ptaki zlecą się w to miejsce i będą zabierać po kilka piórek. W ten sposób można zapewnić sobie bardzo atrakcyjne miejsce do obserwacji ptaków. Inne materiały przydatne ptakom w tym okresie, to wysuszony mech, drobne gałązki, fragmenty wełny itp. Wszystko to przyda się do zagospodarowania ptasich czterech ścian.

 

 

 tekst: M. Maślak