LUTY 2013

Choć sporo jest jeszcze dni bezsłonecznych i szarych, to i tak warto wyruszyć w  teren. Mając troszkę zapału i korzystając z lutowych opadów świeżego śniegu można prześledzić, jakie gatunki ssaków odwiedzają ogród botaniczny w Radzionkowie. Tropy są tutaj liczne i różnorodne, a przy odrobinie szczęścia lub cierpliwości w obserwacji, możemy spotkać także ich właścicieli. Szczególnie zachęcamy do tej naukowej zabawy dzieci i młodzież, które przecież teraz, w lutym, mają ferie, no a w związku z tym nieco więcej czasu niż zwykle. Poniżej zamieszczamy ślady stóp, jakie zostawiają na śniegu czy rozmiękłej ziemi, gatunki zamieszkujące lub odwiedzające Ogród. Życzymy powodzenia i „zaliczania” kolejnych zwierząt.

 

                                    

 

      

trop lisa                    trop kuny leśnej                 trop kota                 trop myszy                    trop dzika

 

 

rys. Grzegorz Michalski

Zainteresowanych zachęcamy do lektury broszury: Zeszyty Edukacyjne cz. 4 Ślady Zwierząt, wydanej przez Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie

 

Pomimo mrozu i śniegu dni w lutym są już wyraźnie dłuższe. Przyroda zaczyna wyczuwać zbliżający się koniec zimy i staje się aktywniejsza. Widać to na przykład po zwiększonym zamieszaniu w koronach drzew powodowanym przez ptaki. Niska temperatura i kończący się dostępny pokarm zmuszają zimujące u nas ptaki, takie jak kowaliki, dzięcioły i mysikróliki, do intensywnego żerowania. Na krzewach i drzewach mało pozostało smacznych owoców – teraz ptaki zaczynają zjadać te mniej atrakcyjne, np. owoce kaliny, krzewu często spotykanego na Księżej Górze. W drugiej połowie lutego rozpoczynają się już przyloty ptaków. Już niedługo, pod koniec miesiąca, na polach uprawnych w okolicy Księżej Góry będzie można obserwować pierwsze skowronki.

Z ssaków na Księżej Górze można spotkać sarny. Zwykle brak pokarmu o tej porze roku zmusza je do ogryzania kory, jednak radzionkowskie sarny mają do dyspozycji paśnik. Sarny nie są dużymi jeleniowatymi – mierzą do 75 cm wysokości i ważą zaledwie 25 kg, tak więc ich tropy też są stosunkowo niewielkie. Odciski racic sarny mają średnio 4,5 cm długości i 3 cm szerokości. Charakterystyczny dla tropów sarny jest wyraźny ślad krawędzi racic. W biegu albo w stępie na miękkim podłożu racice rozsuwają się i odbijają się również tzw. szpile – palce szczątkowe umieszczone za właściwymi racicami.

W lutym zakwitają krzewy leszczyny. Ich zwisające żółte kotki męskie wyglądają atrakcyjnie, ale sprawiają dużo problemów alergikom.

 

red. Julia Góra

 

 

 

 

 

Gawron (Corvus frugilegus)
Kalina koralowa(Viburnum opulus) - gatunek chroniony
trop sarny na śniegu