styczeń 2015

Styczeń to środek zimy - przynajmniej teoretycznie. 
Chociaż zima pojawia się u nas zrywami, Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie jest na nią dobrze przygotowany.
Wiele roślin – szczególnie takich, które pochodzą z cieplejszych okolic wymagają zabezpieczenia przed przemarznięciem. Do takich roślin należą np. magnolie, kryptomeria japońska i stroigła chińska. Wszystkie, już od wielu tygodni otulone są agrowłókniną.
Również wrzosy należy zabezpieczyć na zimę. Tuż po pierwszych mrozach nasze ericarium przykryliśmy specjalna siatką, którą odizoluje wrzosy od mroźnego powietrza (szczególnie, gdy pokryje się czapą śniegu), jednocześnie pozwoli im oddychać.
Natomiast młode drzewa - szczególnie te owocowe należy zabezpieczyć, jednakże nie przed mrozem a przed zwierzętami - tzn. przed obgryzaniem młodej kory przez zające i sarny. taka soczysta kora stanowi smakowity kąsek dla wygłodniałej zwierzyny, szczególnie w mrozie dni, gdy wszytstko przykrywa warstaw śniegu. Dlatego też nasze drzewa owocowe zabezpieczyliśmy siatką ochronną.  
W styczniu prace terenowe w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie ograniczają się do sporadycznego kontrolowania zabezpieczonych roślin (sprawdzania czy wiatr lub zwierzęta nie uszkodziły osłon). Jest to raczej czas na „pracę umysłową” – planowanie przyszłych prac oraz rozwoju Ogrodu.

 

 

 

zabezpieczenie przed obgryzieniem przez zwierzynę - sad dolny
zabezpieczenia przez obgryzieniem przez zwierzynę - sad górny
ericarium - wrzosy zabezpieczone przed mrozem
kryptomerie zabezpieczone przed mrozem