KWIECIEŃ 2014

Przyroda weszła w porę wczesnej wiosny. W Ogrodzie kwitną iwy stanowiące doskonały pokarm dla pszczół. Wierzba iwa dobrze rośnie na praktycznie każdej glebie, z wyjątkiem gleb bardzo podmokłych i suchych piasków. Iwy są najszybciej kwitnącymi wierzbami występującymi w Polsce. Ze względu na niewielkie wymagania i znaczną mrozoodporność, warto zasadzić wierzbę iwę w swoim ogrodzie. Na rynku dostępne są także odmiany ozdobne tego gatunku, które nadają się nawet do małych ogródków. Wierzby iwy stanowią ważne ogniwo w tzw. taśmie pokarmowej pszczół, czyli ciągu ważnych dla zapylaczy gatunków roślin pokarmowych.

Kolejnym kwitnącym gatunkiem, który można zaobserwować w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie jest śliwa tarnina. Krzew ten porasta okrajki lasu i zadrzewień oraz ściany kamieniołomu. Tarnina kwitnie krótko, ale bardzo intensywnie. Gałązki obsypują się obficie białym kwieciem, jeszcze przed rozwojem liści. Wśród delikatnych kwiatów pracowicie uwijają się pszczoły miodne i pszczolinki – ich dzikie kuzynki.

Nieco mniej atrakcyjny i bardziej opatrzony symbol wczesnej wiosny to pospolity „trawnikowy” mniszek lekarski zwany błędnie mleczem (mlecz to nazwa rodzajowa innego gatunku, dlatego nie powinna być stosowana jako nazwa potoczna mniszka), a przez dzieci okrzyknięty dmuchawcem. Jest to gatunek jadalny. Niegdyś był szeroko wykorzystywany na przednówku. Ten okres pomiędzy pierwszymi zbiorami, a nieubłagalnym końcem zeszłorocznych zapasów, bardzo wspierał kulinarną kreatywność. Wiosenna sałatka z mniszka i młodziutkiej pokrzywy to idealne danie na uczczenie rozpoczęcia wiosny.

kwiaty iwy
kwiaty tarniny