MAJ 2014

Maj to okres ostatnich przymrozków (przysłowiowi zimni ogrodnicy w połowie miesiąca). Gdy miną majowe zimniejsze poranki, można bez obaw wystawiać na balkony i tarasy rośliny dotąd trzymane w domach i sadzić do gruntu co wrażliwsze rośliny. Pojawiają się także kolejni ptasi przybysze – jaskółki, jerzyki i muchołówki.

Koniec maja to okres spowolnienia intensywnie postępującej wegetacji. Wszędzie jest już zielono – liście mają barwę soczystej zieleni i są rozwinięte na większości drzew. Jest to doskonały czas na rozmnażanie przez niezdrewniałe sadzonki (sadzonki zielne) wielu gatunków drzew i krzewów liściastych zrzucających liście na zimę.

Sadzonki zielne można pobierać z drzew, takich jak brzoza, miłorząb, wiąz, katalpa. Również wiele krzewów (m.in. hortensje, forsycje i pigwowce) i pnączy (np. niektóre powojniki, bluszcze i winobluszcze) można namnażać w taki sposób, który jest stosunkowo prosty. Przy pochmurnej pogodzie (zapewniającej odpowiednie uwodnienie tkanek) należy ostrym nożem pobrać tegoroczną niezdrewniałą końcówkę pędu, bez kwiatów, za to z kilkoma liśćmi. Takie wiotkie pędy należy potraktować ukorzeniaczem, bardzo szybko umieścić w donicach z glebą wymieszaną z perlitem i dobrze nawodniać. Można w ten sposób uzyskać wiele okazów roślin i samodzielnie wzbogacić swój ogród. A poza tym uzyskanie własnych sadzonek daje wiele satysfakcji!

 

gniazdujące jaskółki