LISTOPAD 2014

Listopad to ostatni miesiąc jesieni, w którym kończy się okres wegetacji roślin. Koniec sezonu zwiastuje przekwitający wrzos zwyczajny. Poza wrzosami w listopadzie kwiaty można podziwiać na astrach, chryzantemach, rozchodnikach okazałych, a z rodzimych gatunków kwitną zimowity – stąd ich nazwa – witający zimę. Są to kwiaty bardzo przypominające krokusy, które są źródłem najdroższej przyprawy świata - szafranu, ale niech nikomu do głowy nie przyjdzie zbierać i spożywać pyłek z zimowitów – cała roślina jest silnie trująca. Zimowit zawiera między innymi kolchicynę, która hamuje podziały komórkowe. Grecy nazwali zimowita euphemeron, co znaczy zabija w jeden dzień. Nasiona i bulwy zimowita są surowcem lekarskim, ale leki otrzymane z tej rośliny są silnie toksyczne i powodują łysienie, hamują produkcję plemników oraz ciałek krwi, dlatego są stosowane krótkotrwale i pod ścisła kontrolą.

Późną jesienią kwitną również pospolite stokrotki.

                                                                                   

Także krety są wyjątkowo aktywne. Zwierzęta te nie zapadają w sen zimowy. Z tego powodu potrzebują źródła pokarmu na okres niedostatku i jesienią gromadzą zapasy. Krety zimują w głębiej położonych norach, w pobliżu których mają spiżarnię. W spiżarni magazynują przeważnie dżdżownice – nawet 1400 sztuk, w sumie około 2 kg. Spiżarnia i nora zimowa oczywiście nie zamarza, więc jak kret utrzymuje taki zapas białka w stanie świeżym przez okres blisko 4 miesięcy? Żywe dżdżownice rozpełzłby się bardzo szybko, a zabite – dość szybko zepsułyby się. Sposób kreta na spiżarnię jest mało elegancki i dość makabryczny. Nadgryza zwoje nerwowe dżdżownic paraliżując je. Tym sposobem dysponuje żywym i nieruchomym posiłkiem. Cóż, każdy radzi sobie, jak może.
Dla zwierząt hibernujących listopad to ostatni dzwonek na znalezienie bezpiecznego miejsca na zimę. Części zwierząt możemy to ułatwić, np. budując schronienia dla jeży czy motyli. Ważne jest, aby wszelkiego typu schronienia wykonać prawidłowo, tak, aby nie zaszkodzić zwierzętom. Nie szkodźmy także przyrodzie paląc pozostawione przez pewien czas w ogrodach sterty gałęzi i liści, bez uprzedniego sprawdzenia, czy nie zadomowiły się w nich zwierzęta.

 

zimowit jesienny
rozchodnik okazały