Dzień Bioróżnorodności

DZIEŃ RÓŻNORODNKOŚCI BIOLOGICZNEJ

21 maja 2017

 

Głównym przesłaniem święte było ukazanie człowieka w kontekście bioróżnorodności i jej ochrony oraz uświadomienie faktu, iż bioróżnorodność łączy się z tym wszystkim, co stanowi o jakości życia. 

Obchody święta rozpoczęły się od prelekcji, które wygłosili Roland Dobosz- starszy kustosz, kierownik Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz Adam Szczepańczyk- nauczyciel geografii i biologii, członek Piekarskiego Stowarzyszenia Przyrodników. Pierwsza pt. "Planta i Plebejer- na granicy życia i śmierci." poświęcona była parze żubrów, dzięki której odbudowana została populacja żubrów w Polsce. Druga prelekcja pt. "Piekary Śląskie i okolice. Przyroda i zabytki." opowiadała o atrakcjach przyrodniczych i turystycznych sąsiednich Piekar Śląskich.

 

Po prelekcjach śmiałkowie mogli wziąc udział w grze terenowej poprowadzonej przez harcerzy z 12. Drużyny Harcerskiej "Oręż". Miłośnicy płazów mogli udać się na warsztaty teremowe pt " Kto kumka, a kto rechocze ?". Tradycyjnie już na osoby po raz pierwszy odwiedzające nasz Ogród czekał przewodnik, a na zakończenie dnia dzieci mogły sprawdzić zdobytą wiedzę w quizie. 

 

Zainteresowani mogli wziąć udział w warsztatach laboratoryjnych "Ile zielieni w liściu" oraz mikroskopowych "Bioróżnorodność w skali mikro". Przez cały dzień na uczestników czekały też warsztaty plastyczne, gdzie można było zrobić wełnianego ptaszka, warsztaty stolarskie, z których na pamiątkę można bylo zabrać drewniane figurki, kącik przyrodnika oraz strafa aktywności sportowej, prowadzona przez grupę Cidry Lotajom. Florystki z Bytomia prowadziły warsztaty tworzenia wianków rozbarskich pt. "Na głowie kwietny ma wianek". Zaciekawieni tematyką pszczół mogli udać się na staoisko, gdzie pszczelarz opowiadał o pszczołach oraz pracy pszczelarzy. Dzieci przez cały dzień mogły malować gipsowe figurki lub udać się do kącika malucha, aby się pobawić lub pomalować buźki.
 Dla zgłodniałych otwarta była kawiarenka, gdzie można było napić sie kawy lub herbaty oraz zjeść pyszne ciastko. Można było się również posiliś na stoisku z wegańskimi smakołykami. Imprezie jak zawsze towarzyszył kiermasz rękodzieła, na którym można było zakupić różne cudeńka.

 

Tak wyglądał harmonogram:

 

12.00- prelekcje:
R. Dobosz "Planta i Plebejer- na granicy życia i śmierci"
A. Szczepańczyk "Piekary Śląskie i okolice. Przyroda i zabytki"

13.30 i 15.30 - terenowa gra kupiecka "Leśna szkółka"

14.00- warsztaty terenowe "Kto kumka, a kto rechocze"

16.30 - oporwadzanie po Ogrodzie- spacer z przewodnikiem

17.00- przyrodniczy quiz dla dzieci

 

Ponadto od godz. 13.00- 18.00:

warsztaty laboratoryjne "Ile zieleni w liściu"

warsztaty mikroskopowe "Bioróżnorodność w skali mikro"

warsztaty florystyczne "Na głowie kwietny ma wianek"

strefa aktywności plastycznej, strefa aktywności sportowej, kącik ogrodniczy, kącik stolarski, kwiarenka, kiermasz 

 

Atmosfera jak zwykle była fantastyczna. Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy na kolejne imprezy.

Prelekcja
Warsztaty laboratoryjne
Ile zieleni w liściu ?
Warsztaty mikroskopowe
Bioróżnorodność w skali mikro
Wełniane ptaszki
Strefa katywności plastycznej
Gra terenowa
Kto kumka, a kto rechocze
Pszczółki
Kącik pszczelarski
Kącik stolarski
Laureaci przyrodniczego quizu
Kiermasz
Kiermasz