LIPIEC 2017

Lato w pełni, a pogoda była w kratkę. Bywały dni upalne, ale i deszczowe. Te ciepłe i suche pracownicy wkorzystywali na różne prace terenowe. Stale koszone były sady, łąki i obrzeża ścieżek. Usunięte zostały krzaki wystające na ścieżki. Co drugi dzień podlewane były rośliny z kolekcji ozdobnych, oraz drzewka i krzewy w sadzie. Powstały nowe tabliczki z nazwami gatunków roślin w części ozdobnej oraż przy łąkach. Dzięki temu spacerowicze mogą poznać gatunki wystepujące u nas naturalnie oraz ozdobne. Dodatkowe tabliczki pojawiły się też na grządce ziołowej przy Reginalnej Stacji Edukacji Ekologicznej. 
Na łąkach trzęślicowych zakwitły pieknie kruszczyk szerokolistny, kukułka plamista, mieczyk dachówkowaty, goryczka wąskolistna. Uzupełniane też są paliki z oznaczeniami, które są pomocne w sprawnym wykonywaniu spisów gatunków wystepujących na łąkach
i młakach. 
Najpiekniejszym zakątkiem ogrodu o tej porze jest rosarium, które mieni się barwami i zahcęca zapachem różnych odmian róż.
W pełnym rozkwicie jest też grządka miododajna, z której tak jak z rosarium korzystają pszczoły. A skoro o pszczołach mowa, to stale są po opieką pszczelarza. W tym miesiącu pomagały mu stażystki z Uniwersytetu Śląskiego kierunku Biologia. Przeglądały ramki w ulu, podkramiały pszczoły. Podkarmianie polega na podawaniu pszczołom syropu cukrowego, aby po zabrnaiu miodu mogły odłożyć zapasy na zimę. Wszystko oczywiście wykonywały w odpowiednim storju i pod opieką pszczelarza. Stażystki wykonywały też inne prace, od pomocy w pracach ogrodowych, zbiór materiału roślinnego niezbędnego do zajęć dydaktycznych oraz dożynek, po oznaczanie zebranych gatunków. Zbierały też nasiona, robiły spis gatunków na łąkach. Wykonywały też pomoce dydaktyczne
i pomagały w samym prowadzeniu zajęć. A pomoc była potrzebna, bo oweidziło nas sporo grup półkolonijnych. 

W lipcu odbyły się w Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej dwa spotkania Klubu Mam. Pierwsze poświęcone było nauce chustowania oraz ogólnym pogadankom na tematy nurtujące młode i przyszłe mamy. Drugi poświęcony był pływaniu niemowlaków. Mamy mogły rozwiać wątpliwości, kiedy zacząc pływać z niemowlakiem, jakie są tego wady i zalety. A wszytko w miłej atmosferze, przy herbatce lub kawie. Kolejne spotkanie już 3 sierpnia. 

22 lipca odbył się w Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej turniej szachowy w ramach Cicer Lata. Zawodnicy startowali w formie OPEN, gdzie przedział wiekowy był od 8 do 80 lat. Była to więc wspaniała okazja do zażegnania różnicy pokoleń.

Sosarium w pałnym rozwicie
Rosarium
Wyjątkowa róża
Cykoria podróżnik
Len zwyczajny
Malwa różowa w odmianie czarnej
Smotrawa okazała
Bylica piołun z nową tabliczką
Starzec Jakubek z nową tabliczką
Rośliny według kolejności chronologicznej wprowadzane do kuchni człowieka
Lubczyk ogrodowy na grządce ziołowej
Grządka miododajna
Półkolonie
Klub Mam
Przegląd pszczół
Stażystki pomagają pszczelarzowi
Turniej szachowy CiderLato
Kruszczyk szerokolistny