AKTUALNOŚCI

2018-02-21 - ZAPRASZAMY NA KURS SZCZEPIENIA DRZEW OWOCOWYCH

Szczepienie to jedna z najpopularniejszych metod wegetatywnego rozmnażania roślin. Wbrew pozorom jest ona dostępna dla każdego. Wystarczy tylko spróbować.
Na kursie poznają Państwo teoretyczne podstawy szczepienia, takie jak: dobór zrazów i podkładek, terminy zabiegów, niezbędne narzędzia etc. Przede wszystkim uzyskają jednak Państwo możliwość praktycznego wykonania szczepień, a zaszczepione własnoręcznie drzewka będą mogli Państwo zabrać ze sobą.
Udostępniamy sprzęt (noże, sekatory etc.) i materiały (zrazy i podkładki), ale zachęcamy do przyniesienia własnego sprzętu i/lub zrazów z drzew (jabłonie lub grusze), które chcieliby Państwo zaszczepić.

2018-02-15 - POSZUKIWANE STARE ODMIANY DRZEW OWOCOWYCH

Akcja pobierania zrazów planowana jest na pierwsze dni marca po wcześniejszym umówieniu terminu z właścicielami sadów lub ogródków.

Zrazy można pobrać także samemu i dostarczyć bezpośrednio do biura Ogrodu przy ul. Księżogórskiej 90a w Radzionkowie lub wysłać pocztą w bąbelkowej kopercie. W takim przypadku prosimy o opisanie zrazów (jaka to jest odmiana) oraz podanie swoich danych osobowych (imię i nazwisko, kontakt). Zrazy będziemy przyjmować do 2 marca 2018 roku. 
Dla niewtajemniczonych - ZRAZ to obcięty zdrowy pęd jednoroczny (pęd wyrośnięty z zeszłego roku), na danym drzewie szlachetnym, obciąć należy najładniejszy zdrowy pęd, który ma co najmniej 3 pąki, o długości ok. 25 cm

Zaszczepione odmiany wzbogacą kolekcję zachowawczą tradycyjnych odmian drzew owocowych w sadach Ogrodu, a częściowo powrócą do właścicieli lub innych chętnych do ich hodowli osób. W marcu w Ogrodzie odbędzie się także bezpłatny kurs szczepienia drzew owocowych - zainteresowane osoby prosimy o śledzenie informacji na stronie ogrodu botanicznego www.obradzionkow.robia.pl oraz na profilu FB.
Najbliższą okazją do otrzymania cennego drzewka, zaszczepionego w ubiegłych latach, będzie Dzień Wiosny, którego uroczyste obchody w Ogrodzie zaplanowano na 25 marca 2018 r.

2018-01-29 - WYNIKI ZIMOWEGO PTAKOLICZENIA 2018

Dnia 27 stycznia odbyło się w Śląskim Ogrodzie Botanicznym III Zimowe Ptakoliczenie. Mimo niesprzyjającej pogody frekwencja uczestników była spora. Niestety ptaków było mniej niż w poprzednim roku.

Poniżej przedstawiamy uzyskane wyniki:

 

Bogatka- 5 okazów
Czyż- 17 okazów

Dzięcioł duży- 1 okaz

Gil- 1 okaz

Kos- 3 okazy

Kowalik- 3 okazy

Kruk- 1 okaz

Modraszka- 4 okazy

Myszołów- 1 okaz

Pełzacz leśny/ ogrodowy- 2 okazy

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy na Ptakoliczenie w przyszłym roku.

 

 

 

2018-01-29 - PRACA

W związku z realizacją projektu FlorIntegral, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, poszukujemy osoby na stanowisko OGRODNIKA. 

 

Wymagania:

- wykształcenie wyższe kierunkowe,

- prawo jazdy kategorii B,

- mile widziana znajomość j. angielskiego oraz obsługa mini-traktorka.

Zakres obowiązków:

- bezpośredni nadzór nad pracownikami terenowymi,

- namnażanie roślin w fitotronie i w rozsadzie,

- aklimatyzacja siewek uzyskanych przez specjalistę ds. zbioru,

- nadzór fitopatologiczny,

- dobór podłoży,

- przygotowanie sadzonek,

- pielęgnacja na miejscu docelowym,

- nadzór nad organizacją zaplecza namnożeniowego w ŚOB.

 

Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za namnażania i adaptację rzadkich gatunków roślin.

Czas pracy: 1 marzec 2018 - 31 październik 2020.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z dr Magdaleną Maślak do 18 lutego 2018 (tel. 535 835 686, e-mail: m.maslak@sibg.org.pl).

 

strona:
1