AKTUALNOŚCI

2018-02-26 - ZAPRASZAMY NA WARSZTATY

Uczniów szkół województwa śląskiego zapraszamy na bezpłatne warsztaty przyrodnicze dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Szczegóły w zakładce EDUKACJA (aktualności). Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.

2018-02-21 - ZAPRASZAMY NA KURS SZCZEPIENIA DRZEW OWOCOWYCH

Serdecznie zapraszamy wszystkich chcących nauczyć się szczepienia drzew owocowych na praktyczny kurs, który przeprowadzimy w dwóch terminach (do wyboru): 27 marca lub 4 kwietnia br. w godzinach 10.00-15.00 w Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej w Radzionkowie ul. Księżogórska 90a (Księża Góra, koło MOSiR-u).


Udział w kursie jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Zgłoszenia przyjmujemy do 16 marca 2018 (piątek) pod numerem telefonu: 536 330 776 w godz. 7.00-15.00.


Ze względu na specyfikę kursu liczba miejsc jest ograniczona.

 

Szczepienie to jedna z najpopularniejszych metod wegetatywnego rozmnażania roślin. Wbrew pozorom jest ona dostępna dla każdego. Wystarczy tylko spróbować.
Na kursie poznają Państwo teoretyczne podstawy szczepienia, takie jak: dobór zrazów i podkładek, terminy zabiegów, niezbędne narzędzia etc. Przede wszystkim uzyskają jednak Państwo możliwość praktycznego wykonania szczepień, a zaszczepione własnoręcznie drzewka będą mogli Państwo zabrać ze sobą.
Udostępniamy sprzęt (noże, sekatory etc.) i materiały (zrazy i podkładki), ale zachęcamy do przyniesienia własnego sprzętu i/lub zrazów z drzew (jabłonie lub grusze), które chcieliby Państwo zaszczepić.

2018-02-15 - POSZUKIWANE STARE ODMIANY DRZEW OWOCOWYCH

Kontynuując projekt rozbudowy kolekcji sadowniczej, którego jednym z punktów jest ochrona zapomnianych odmian drzew owocowych, po raz kolejny poszukujemy właścicieli starych odmian drzew owocowych: jabłoni, gruszy, wiśni, czereśni, śliw. Celem jest pobranie z nich zrazów oraz zaszczepienie nimi ogrodowych podkładek. 

 


Osoby chętne do podzielenia się drzewkiem prosimy o kontakt z ogrodem botanicznym: 536 33 07 76 lub 534 99 45 76. 

Akcja pobierania zrazów planowana jest na pierwsze dni marca po wcześniejszym umówieniu terminu z właścicielami sadów lub ogródków.

 

Zrazy można pobrać także samemu i dostarczyć bezpośrednio do biura Ogrodu przy ul. Księżogórskiej 90a w Radzionkowie lub wysłać pocztą w bąbelkowej kopercie. W takim przypadku prosimy o opisanie zrazów (jaka to jest odmiana) oraz podanie swoich danych osobowych (imię i nazwisko, kontakt). Zrazy będziemy przyjmować do 2 marca 2018 roku. 
Dla niewtajemniczonych - ZRAZ to obcięty zdrowy pęd jednoroczny (pęd wyrośnięty z zeszłego roku), na danym drzewie szlachetnym, obciąć należy najładniejszy zdrowy pęd, który ma co najmniej 3 pąki, o długości ok. 25 cm

Zaszczepione odmiany wzbogacą kolekcję zachowawczą tradycyjnych odmian drzew owocowych w sadach Ogrodu, a częściowo powrócą do właścicieli lub innych chętnych do ich hodowli osób. W marcu w Ogrodzie odbędzie się także bezpłatny kurs szczepienia drzew owocowych - zainteresowane osoby prosimy o śledzenie informacji na stronie ogrodu botanicznego www.obradzionkow.robia.pl oraz na profilu FB.
Najbliższą okazją do otrzymania cennego drzewka, zaszczepionego w ubiegłych latach, będzie Dzień Wiosny, którego uroczyste obchody w Ogrodzie zaplanowano na 25 marca 2018 r.

strona:
1
 > 
>>