AKTUALNOŚCI

2017-09-29 - Wyniki konkursu

Konkursu na ekobiżuterię pt."Co nam niesie Pani jesień?" rozstrzygnięty. Konkurs organizowany był z okazji Dożynek obchodzonych w ramach  Śląskiego Kalendarza Ekologicznego. Oto lista laureatów:

 

W kategorii kalsy I-III szkoły podstawowej:

 

1 miejsce- Natalia Kolczok, klasa III c, Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu
1 miejsce- Nicola Kowalczyk, klasa III c, Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu

1 miejsce- Zuzanna Woźniczka, klasa III c, Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu

 

 

2 miejsce- Paulina Plewnia, klasa III b, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radzionkowie

 

3 miejsce- Karolina Korzekwa, klasa III c, Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu

 

W kategorii klasy IV-VII szkoła podstawowa/ gimnazjum:

 

Nie przyznano pierwszego miejsca

 

2 miejsce- Kamil Foltyński, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Radzionkowie

2 miejsce- Natalia Brzezicka, klasa II b gimnazjum, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna im. F. Chopina w Bytomiu

 

3 miejsce- Martyna Dziacko, klasa II a gimnazjum, Zespół Szkół Podstawowo- Gimnazjalnych w Radzionkowie

3 miejsce- Blanka Bryk, klasa IV b, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Radzionkowie

 

W kategorii Szkoły Specjalne nie nadesłano żadnych prac.

 

Laureatom serdecznie gratulujemy.

 

 

2017-09-16 - O DOŻYNKACH
Jako główne święto plonów dożynki wyłoniły się bowiem dopiero w średniowieczu, gdy w europejskiej gospodarce doszło do jednej z największych rewolucji. Wtedy to praktycznie zanikło zbieractwo, zamiast pszczół leśnych pojawiło się bartnictwo, upowszechniła się hodowla bydła i trzody, zaczęto budować stawy, sprowadzono owce, itp. Dopiero w średniowieczu na polach miejsce roślin półdzikich zajęły odmiany typowo hodowlane, na stołach pojawiły się "obce" warzywa zawleczone z Azji i Afryki. I wreszcie najważniejsze - wprowadzono trójpolówkę, czyli uprawę zbóż jarych (siew na wiosnę) – zbóż ozimych (siew zimą) i ugorowania (pastwisko). I ta właśnie zmiana dała początek kalendarzowi rolniczemu znanemu dzisiaj. I rolniczej tradycji. I dopiero od tej pory zboże stało się najważniejszym wyznacznikiem obrzędowości, bo chleb awansował na czoło listy pokarmów. Proces ten przebiegał z różną prędkością w różnych miejscach świata (w moich stronach zakończył się gdzieś między XII a XIV wiekiem, wtedy też sprowadzono tu owce i specjalistów od nowej gospodarki do ich wypasania oraz osadników do nowoczesnej uprawy zbóż. J.Sz.).
A więc dożynki to obrządek typowo "zbożowy", który musiał być obchodzony w sierpniu - bo wtedy zbiera się zboża. Zwyczaj nakazywał pozostawienie na polu ostatnich kłosów, które zwano "przepiórką". Ta resztka była ścinana grupowo i uroczyście, a następnie wręczana żniwiarzom, którzy pletli z nich wieniec (a kiedyś zdobny snop), w którym musiały się znaleźć koniecznie jarzębiny, kwiaty, orzechy i kolorowe wstążki typowe dla organizującego ten obrządek opola (opola zanikły w średniowieczu). Wieniec żniwny niósł najlepszy ze żniwiarzy, zwykle w orszaku pozostałych, niosąc go do domu starszego, gospodarza, a potem pana czy dziedzica. A dalej było już jak zwykle, czyli... hucznie i nie do końca trzeźwo ;-)
2017-09-12 - BEZPŁATNE ZAJĘCIA EDUKACYJNE
Tematy realizowane jesienią 2017 r.:
 
ZIELONY SURWIWAL (terenowe)
Zajęcia terenowe zachęcające do obcowania z dziką przyrodą, rozwijające postawy proekologiczne i uczące samodzielności. W programie między innymi nauka korzystania z kompasu, sposoby pozyskiwania wody, odnajdywanie dziko rosnących roślin jadalnych, nauka rozniecania ognia oraz podstawy ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy. Warsztaty uczą także współpracy z innymi uczestnikami grupy oraz odpowiedzialności za siebie, za innych oraz za środowisko przyrodnicze. 
 
DRZEWO - ŻYCIE PO ŻYCIU (stacjonarne)
Warsztaty o charakterze artystycznym z elementami ekologii. Podczas warszatów zostanie przedstawiony sposób produkowania papieru. Uczestnicy wykonają artystyczny papier czerpany z makulatury i odpadów celulozowych, z wykorzystaniem kwiatów i liści, zatopionych w kartkach.

 

Z PRZEWODNIKIEM PO OGRODZIE (terenowe)

Oprowadzenie po ogrodzie ma formę spaceru z przewodnikiem, który zapoznaje zwiedzających z poszczególnymi kolekcjami ogrodu, przybliża historię powstania ogrodu i w przystępny sposób udostępnia swoją wiedzę dotyczącą roślin oraz zwierząt występujących na terenie ogrodu. Lekka i ciekawa forma warsztatów, szczególnie polecana wszystkim, którzy pojawiają się w ogrodzie po raz pierwszy, ale także tym, którzy chcieliby się coś więcej o nim dowiedzieć. 

 

OD KWIATÓW DO OWOCÓW (stacjonarno-terenowe)

Skąd się biorą owoce? Po co są owoce? Czemu są takie różne? Po tych warsztatach wszystko stanie się jasne. Nawet to, że część warzyw to też owoce. POrozmawiamy o zapylaniu, rozsiewaniu nasion i przyjrzymy sie owocom pod mikroskopem.

 

 

strona:
1
 > 
>>