KWIECIEŃ 2017

Kwiecień plecień … Ludowe przysłowia zawsze się sprawdzają. I tak też było w tym miesiącu- trochę zimy, trochę lata.

Kwiecień rozpoczął się ładną pogodą, dlatego też prace w Ogrodzie ruszyły pełną parą. Pracownicy obcinali róże i wrzosy, a na rosarium nałożyli nową agrowłókninę. Wyplewiona została grządka miododajne i przygotowana pod nowe nasadzenia. Nawożone zostały różaneczniki, azalie i iglaki. W sadzie posadzone zostały zaszczepione zrazami starych odmian drzewka owocowe. Zostały one zaszczepione w marcu, a zrazy pobrane były w lutym. Przy budynku Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej (RSEE) pojawiły się nowe rozsadniki, w których już zostały wysiane nowe rośliny.

W lesie pięknie kwitną geofity , dzięki którym runo mieni się wieloma barwami. Można zobaczyć białe zawilce gajowe, szczawik zajęczy i marzankę wonną. Na żółto zakwitają zawilec żółty, gajowiec żółty, ziarnopłon wiosenny. Na niebiesko przylaszczka i fiołki, a na fioletowo dąbrówka rozłogowa. W okolicy uli zakwitły sasanki. Pieknie wśród trawy prezentuje się  szachownica kostkowata, a na skraju zadrzewień pierwiosnek lekaski. Kwiaty pojawiły się też na różanecznikach i azaliach. A jeżeli o nich mowa, to trzeba tu wspomnieć o przykrym incydencie. Skradziono z terenu ogrodu kilkanaście różaneczników. Niestety przez to zubożała nasza kolekcja roślin ozdobnych.

W połowie kwietnia pogoda nagle się zmieniła i ogród pokrył się białym puchem. Do końca miesiąca pogoda nie rozpieszczała, większość dni było pochmurnych i deszczowych. Przełożyło się to niestety na mniejszą ilość osób odwiedzających Ogród i mniejsza ilość grup korzystających z naszych zajęć. Ale i to nie odstraszyło grupy Nording walking, która zorganizowała w naszym Ogrodzie Rajd z okazji Dnia Ziemi. Grupa zwiedziła RSEE, a następnie wyruszyła do Ogrodu, gdzie posadzili drzewko owocowe i zakopali kapsułę czas dla przyszłych pokoleń.

Odwiedził nas też dobrze znany Ślązakom Remigiusz Rączka, który gotował w naszym laboratorium.

Oprócz prac ogrodowych trwają przygotowania do Dnia Bioróżnorodności, który odbędzie się 21 maja. Serdecznie zapraszamy.

Szachownica kostkowata
Szachownica kostkowata
Pierwiosnek lekarski
Zawilec gajowy
Uczestnicy Rajdu Nording Walking
Rajd Nording Walking z okazji Dnia Ziemi
Sadzenie "Rajskiej jabłonki"
Kapsuła czasu
"Rączka gotuje"
Cebulica syberyjska
Przylaszczka pospolita