AKTUALNOŚCI

2020-06-10 - NA TERENIE KSIĘŻEJ GÓRY ORAZ ŚLĄSKIEGO OGRODU BOTANICZNEGO W RADZIONKOWIE MOŻNA SPOTKAĆ ŻMIJĘ ZYGZAKOWATĄ.

Żmija zygzakowata /Vipera berus/ jest jedynym jadowitym gatunkiem węża w Polsce. Tak jak pozostałe żyjące u nas gady (w sumie 10 gatunków) jest objęta ochroną prawną. Jest to gatunek stosunkowo pospolity.

 

Jak rozpoznać żmiję? Część osobników tego gatunku posiada zygzak na grzbiecie (tak zwaną wstęgę kainową), jednakże żmije mają bardzo zmienne ubarwienie i często spotyka się też osobniki całkowicie czarne, bez wstęgi. Najbardziej charakterystyczna jest głowa żmii - trójkątna w zarysie, płaska, wyraźnie oddzielona od reszty ciała.

 

Zachowanie. Żmije lubią ukrywać się w wysokich trawach oraz pod stosami gałęzi, a w upalne dni wygrzewać na słońcu, w tym zdarza się, że i na naszym szlaku. Zwierzęta te starają się unikać spotkania z ludźmi i w razie zagrożenia ratują się przede wszystkim ucieczką (a w ostateczności atakiem), często wydając przy tym ostrzegawczy syk. I choć nie czyhają na spacerowiczów, to mogą być niebezpieczne w przypadku bezpośredniego zetknięcia (np. przypadkowego nadepnięcia) - dlatego należy zachować uważność, nie schodzić z trasy i ubierać odpowiednie obuwie, bo żmije atakują do wysokości kostek człowieka.

 

Szczególnie należy zwrócić uwagę na psy, które zawsze powinny być na smyczy.

2020-05-04 - OGRÓD OTWARTY

Wstęp wolny.

Otwarte od świtu do zmierzchu.

2020-04-23 - Zamknięcie Ogrodu

 

Szanowni Państwo,

informujemy, że od jutra, tj. 24 kwietnia, Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie zostanie ponownie zamknięty do odwołania.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii do 19 kwietnia zakazano korzystania z ogrodów botanicznych. Z kolei 20 kwietnia ten zakaz nie został powtórzony, co zostało zinterpretowane, że ogrody botaniczne ponownie mogą zostać udostępnione dla zwiedzających.

W związku z tym podjęto decyzję o otwarciu Śląskiego Ogrodu Botanicznego z zachowaniem wszystkich obostrzeń związanych z pandemią, w tym m.in. zakrywanie nosa i ust, zachowanie 2-metrowej odległości od drugiej osoby.

Niestety, dokładna interpretacja prawna wspomnianego rozporządzenia (§ 8. 1.) wskazuje na to, że instytucje ujęte w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 91.0 nadal podlegają ograniczeniom (wśród tych jednostek są biblioteki, archiwa, muzea oraz pozostała działalność związana z kulturą w tym ogrody botaniczne).

Innymi słowy, wszyscy Państwo możecie, po zakryciu ust i nosa odwiedzać ogrody botaniczne, ale ogrody botaniczne ujęte w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 91.0 muszą być zamknięte.

Stosując się do takiej interpretacji Rozporządzenia z dnia 20 kwietnia 2020 r., podjęto decyzję o ponownym zamknięciu Śląskiego Ogrodu Botanicznego do odwołania.

Za wynikłe zamieszanie przepraszamy.

2020-04-20 - Komunikat specjalny!

Wstęp do Ogrodu jest bezpłatny.

2020-04-09 - WIELKANOC 2020

Do zobaczenia w Ogrodzie!

2020-04-01 - OGRÓD NIECZYNNY DO ODWOŁANIA

UWAGA PILNE !
Z przykrością informujemy, że ze względu na nowe obostrzenia dotyczące dystansu społecznego Ogród jest NIECZYNNY dla zwiedzających do odwołania.

2020-02-24 - JAK WYKORZYSTAĆ POTENCJAŁ KREATYWNY NA LEKCJACH PLASTYKI? LOKALNE BOGACTWA DO NASZEJ DYSPOZYCJI.

Gdzie:

Regionalna Stacja Edukacji Ekologicznej w Radzionkowie, ul. Księżogórska 90a.

 

Kiedy:

poniedziełek 23 marca godz. 16.15

 

Omawiana tematyka: Jak uatrakcyjnić spotkania z uczniami? Jak sprawić, żeby lekcje plastyki, działania plastyczne były interdyscyplinarne? Jak zaangażować WSZYSTKIE okoliczne instytucje, mogące nas wesprzeć?  Jak umieścić plastykę i sztukę w KAŻDEJ działalności pedagogicznej? 

2020-02-10 - KURS SZCZEPIENIA DRZEW OWOCOWYCH

Miejsce:

Regionalna Stacja Edukacji Ekologicznej w Radzionkowie

ul. Księżogorska 90a 

41-922 Radzionków

 

Termin:

24 lub 25 marca od godz. 9.00 

 

Prowadzący:

Wojciech Pikuła

 

2020-01-29 - EDUKACJA DLA OCHRONY ŚRODOWISKA

Od lutego zapraszamy placówki przedszkolne i szkolne z województwa śląskiego na następujące lekcje w Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej w Radzionkowie przy ul. Księżogorskiej 90a:
1) dla przedszkoli oraz młodszych klas szkół podstawowych: Wszystkie dzieci segregują śmieci
2) dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych: Cala prawda o smogu, Bioindykatory
3) dla szkół ponadpodstawowych: Szkoda spalać węgiel.
Więcej szczegółów oraz zapisy: 534 99 45 77.

 

W sumie z województwa śląskiego laureatami zostali:
1. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Konstantego Prusa w Rybniku, projekt „Letnia ekoteka młodego człowieka”,
2. Śląski Ogród Botaniczny - Związek Stowarzyszeń, projekt „Edukacja dla ochrony środowiska”,
3. Fundacja Puk Puk w Woli, projekt „Zielony oddech”,
4. Szkoła Podstawowa nr 25 im. J. Słowackiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Rudzie Śląskiej, projekt „Kłodnicka Eko-Baza”,
5. Stowarzyszenie dO!PAmina Lab w Dąbrowie Górniczej, projekt „Zielone (po)Lekcje”.

Więcej informacji o konkursie: http://www.gazsystemdlanatury.pl/o-konkursie/

2020-01-23 - CHEMIK POSZUKIWANY

   

strona:
1
2
3
 > 
>>