Od lutego zapraszamy placówki przedszkolne i szkolne z województwa śląskiego na następujące lekcje w Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej w Radzionkowie przy ul. Księżogorskiej 90a:
1) dla przedszkoli oraz młodszych klas szkół podstawowych: Wszystkie dzieci segregują śmieci
2) dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych: Cala prawda o smogu, Bioindykatory
3) dla szkół ponadpodstawowych: Szkoda spalać węgiel.
Więcej szczegółów oraz zapisy: 534 99 45 77.
W sumie z województwa śląskiego laureatami zostali:
1. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Konstantego Prusa w Rybniku, projekt „Letnia ekoteka młodego człowieka”,
2. Śląski Ogród Botaniczny - Związek Stowarzyszeń, projekt „Edukacja dla ochrony środowiska”,
3. Fundacja Puk Puk w Woli, projekt „Zielony oddech”,
4. Szkoła Podstawowa nr 25 im. J. Słowackiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Rudzie Śląskiej, projekt „Kłodnicka Eko-Baza”,
5. Stowarzyszenie dO!PAmina Lab w Dąbrowie Górniczej, projekt „Zielone (po)Lekcje”.
Więcej informacji o konkursie: http://www.gazsystemdlanatury.pl/o-konkursie/
Teren ogrodu botanicznego czynny codziennie, wstęp bezpłatny.
Zapraszamy na spacery.
Opisy warsztatów znajdują się w zakładce EDUKACJA - OPISY WARSZTATÓW.
Jesteśmy również otwarci na nowe pomysly.
Każdy warsztat trwa 3 godziny lekcyjne, odpłatność za grupę (do 20 osób) wynosi 200,00 zł.
Kontakt: 534 99 45 77
Szczegółowe opisy warsztatów poniżej:
OGRODOWY MILDEFULLNES CZYLI SPACER Z UWAŻNOŚCIĄ
Zajęcia terenowe przeznaczone dla osób w każdym wieku, mające na celu pobudzić zmysły uczestników i skupić ich na odczuwaniu obecnej chwili i przyjemności przebywania w przyrodzie. Spacer polega na pilnej obserwacji środowiska (roślin, zwierząt, śladów) za pomocą różnych pomocy (lornetki, lupy, taśmy miernicze) rozpoznawaniu gatunków stosując przewodniki i atlasy. Zajęcia przerywane są ćwiczeniami pobudzającymi poszczególne zmysły uczestników, dostosowanymi poziomem trudności do ich wieku
ZIELONY SURWIWAL
Zajęcia terenowe zachęcające do obcowania z dziką przyrodą, rozwijające postawy proekologiczne i uczące samodzielności. W programie między innymi nauka korzystania z kompasu, sposoby pozyskiwania wody, odnajdywanie dziko rosnących roślin jadalnych, nauka rozniecania ognia oraz podstawy ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy. Warsztaty uczą także współpracy z innymi uczestnikami grupy oraz odpowiedzialności za siebie, za innych oraz za środowisko przyrodnicze. Na życzenie uczestników warsztaty mogą skończyć się wspólnym ogniskiem oraz pieczeniem kiełbasek (prowiant we własnym zakresie).
CIĘŻKIE ŻYCIE PAJĄKÓW?
Główną atrakcją zajęć jest poszukiwanie pająków sieciowych (od lipca) i niesieciowych (od maja) w trakcie spaceru po ogrodzie. A w przypadku braku sprzyjającej aury obserwacja okazów pająków zebranych wcześniej. Uczestnicy omówią codzienne "obowiązki" pająków, postarają się odpowiedzieć na pytanie czy pająki są dobrymi rodzicami, czy pająki sieciowe są czyściochami czy jednak lubią brud, czy większy zawsze oznacza silniejszy. W trakcie zajęć omówione zostaną główne strategie polowań pająków sieciowych i niesieciowych (czemu towarzyszyć będą obserwacje pająków polujących na ofiary w terenie lub laboratorium). Dla dzieci przewidziano także aktywność ruchową - spróbujemy zbudować dużą sieć pajęczą charakterystyczną dla pająka Araneus sp. (krzyżak), wykorzystując do tego włóczkę oraz mocowania.
ŚWIATŁO I BARWA
Warsztaty stacjonarne. Celem jest wprowadzenie dzieci w świat fizyki poprzez zabawę i ukazanie czym jest kolor. Głównym aspektem zajęć jest uświadomienie różnic pomiędzy powstawaniem kolorów podczas mieszania różnych barw światła (system RGB), a mieszaniem pigmentów (system CMYK). Uczestnicy podczas zajęć samodzielnie przeprowadzają eksperymenty rozszczepienia światła białego w pryzmacie, przebiegu i odbicia wiązki lasera, sprawdzają jaki efekt daje mieszanie pigmentów z farb, a jaki światła o różnych barwach, oraz zapoznają się z działaniem filtrów. Warsztaty przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych i każdorazowo dostosowane są do ich wieku.
PTAKI – NASI SĄSIEDZI
Uczestnicy uzbrojeni w lornetki oraz atlas ptaków wraz z ornitologiem wyruszają na poszukiwania. Tropią, nasłuchują, podglądają. I choć ptasia frekwencja podczas warsztatów jest różna (czasem potrafi zaskoczyć, a czasem nie) to zawsze znajdujemy ślady ich bytności - gniazda, dziuple, miejsca żerowania. Dla naszego przewodnika nie ma rzeczy ani spraw w przyrodzie, o których nie potrafiłby w pasjonujący sposób opowiedzieć. Co ptaki jedzą, gdzie zimują, gdzie gniazdują, jak im pomóc, jak nie zaszkodzić i mnóstwo innych ciekawostek.
DRZEWO - ŻYCIE PO ŻYCIU
Warsztaty o charakterze artystycznym z elementami ekologii. Podczas warsztatów zostanie przedstawiony sposób produkowania papieru. Uczestnicy wykonają artystyczny papier czerpany z makulatury i odpadów celulozowych, z wykorzystaniem kwiatów i liści, zatopionych w kartkach.
CAŁA PRAWDA O SMOGU
Warsztaty składające się z części teoretycznej oraz praktycznej, podczas której uczestnicy wykonują obserwacje, elektroniczny pomiar pyłów zawieszonych PM 2,5 oraz PM 10 w powietrzu, ręczny pobór pyłów z powierzchni roślin za pomocą patyczków kosmetycznych, a także przygotowują barwne mapy zanieczyszczenia powietrza terenu wokół Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznego oraz Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie. Celem zajęć jest przekazaniem dzieciom i młodzieży, a za ich pośrednictwem również rodzicom, podstawowej i aktualnej wiedzy na temat smogu. W trakcie zajęć omówione zostaną możliwe sposoby przeciwdziałania powstawania smogu.
ŚLADY I TROPY
Czym różni się trop od śladu? Jak je odnaleźć i kto je zostawił? Uczestnicy warsztatów uczą się poprawnego koegzystowania w lesie ze zwierzętami. Nabywają umiejętności tropicielskich, wytężają swoje zmysły i trenują spostrzegawczość. Uczą się rozpoznawania śladów i tropów poszczególnych gatunków zwierząt, a także zyskują podstawową wiedzę na ich temat. Poznają zasady zachowania się podczas spotkania ze zwierzęciem w lesie. Zajęcia prowadzone są w formie aktywnych zadań
Regulamin konkursu plastycznego
pt.: „RZEKA – DZIKA Z NATURY”
1.
Organizatorem Konkursu plastycznego pt.: „RZEKA – DZIKA Z NATURY” zwanego dalej Konkursem, jest Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie, zwany dalej Organizatorem.
2.
Cele Konkursu:
Szczegółowych informacji udziela koordynator konkursu, artysta plastyk, Eliza Flaszewska, (tel. 608663427).
3.
Konkurs ma charakter otwarty i mogą w nim uczestniczyć dzieci młodzież w wieku 7-14 lat ze wszystkich szkół i placówek oświatowych z terenu województwa śląskiego.
4.
5.
6.
Klasy I-III SP – I, II i III miejsce
Klasy IV-VIII SP – I, II i III miejsce
7.
8.
IMIONA I NAZWISKA AUTORÓW LUB KLASA LUB NAZWA GRUPY |
WIEK AUTORÓW/ klasa |
PLACÓWKA (ADRES, NR TELEFONU) |
IMIĘ I NAZWISKO OPIEKUNA |
ADRES E-MAIL OPIEKUNA |
Licealiści odwiedzili szkoły oraz przedszkola, w których zobaczyli się z ponad 700 dziećmi i młodzieżą. Były to następujące placówki: SP nr 1 w Radzionkowie, SP nr 2 w Radzionkowie, Przedszkole nr 2 a Radzionkowie, Przedszkole nr 3 w Radzionkowie, Przedszkole nr 4 w Radzionkowie, Niepubliczne przedszkole im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Radzionkowie, Przedszkola nr 23 i 63 w Bytomiu. Każdy uczestnik projektu otrzymał gadżety, które pozyskano dzięki sponsorom. Podczas warsztatów rozmawiano z dzieciakami o prawidłowej segregacji śmieci, o tym jak dbać o ziemię i chronić nasze środowisko. Podczas warsztatów, każdy dzieciak wykonał też prace plastyczną - postać Minionka, który był wykonany z wcześniej zebranych rolek po papierze. Dzieci wykonywały też wiele rysunków, które przedstawiały sposoby dbania o Ziemię.
Całe przedsięwzięcie można śledzić tutaj: https://www.facebook.com/EKOlogicznie-2878402858852308/?ref=bookmarks
REGULAMIN GRY MIEJSKIEJ "WROTA CZASU"
Organizatorem gry miejskiej jest 12. Drużyna Harcerska "Oręż" pod patronatem Komendanta Hufca ZHP Bytom.
Rozpoczęcie gry nastąpi o godz.900 (dla uczniów radzionkowskich szkół). Zakończenie przewiduje się na godzinę ok.13.00.
Gra odbędzie się na terenie Ogrodu Botanicznego oraz centrum Radzionkowa i jego okolic.
4. Cel imprezy:
5. Warunki uczestnictwa:
Gra miejska Wrota Czasu skierowana jest do dzieci:
Do udziału w imprezie dopuszczone zostaną patrole 10-12 osobowe wraz z pełnoletnim opiekunem.
Niepełnoletni uczestnik musi mieć ze sobą pisemną zgodę rodziców/ opiekunów na udział w grze miejskiej Wrota Czasu.
Zobowiązuje się każdy patrol do posiadania co najmniej jednego telefonu z dostępem do internetu oraz zainstalowaną aplikację kodów QR.
Opiekun bierze odpowiedzialność za bezpieczeństwo członków patrolu podczas trwania całej imprezy oraz za szkody i zniszczenia wyrządzone przez patrol podczas gry.
Ponadto opiekun zobowiązany jest do:
Organizator zapewnia ciepły posiłek (zupa plus bułka) oraz mini nagrody dla każdego uczestnika.
Główną nagrodą, którą otrzyma patrol będzie całodniowy wyjazd do Kokotka /harcerskiej bazy Hufca Bytom/ dla całej klasy, drużyny w dowolnie wybranym terminie. Organizatorzy w ramach wycieczki zapewnią ciekawe zajęcia programowe oraz ognisko z kiełbaskami. Uczestnicy wyjazdu zobowiązani są do przyjazdu i powrotu z Ośrodka Harcerskiego na własny koszt.
Nagrodzone zostaną także patrole, które zdobędą drugie i trzecie miejsce.
Zapytania i sprawy organizacyjne można kierować do organizatora:
phm Aleksandry Simon pod nr tel.698098943, aleksandra.simon123@gmail.com
Ilość patroli biorących udział w grze jest ograniczona.
Decyduje kolejność zgłoszeń.
6. Uwagi końcowe:
Każdy patrol po odnalezieniu wszystkich elementów wrót czasu musi odszyfrować hasło zamykające Wrota Czasu.
Wszystkie patrole mają za zadanie zgłosić się najpóźniej do godz.12.30 w końcowym punkcie bez względu na jakim etapie gry się znajdują.
Za odnalezienie i złożenie Wrót Czasu oraz odszyfrowanie hasła każdy patrol otrzymuje 50 pkt.
Podczas gry będą przyznawane punkty-bonusy 5-10 pkt, które mogą decydować
o końcowym zwycięstwie.
W przypadku remisu odbędzie się dogrywka w postaci quizu z wiedzy, którą uczestnicy nabędą podczas gry.
Każdy patrol otrzyma pamiątkowy dyplom.
Wszystkie zadania w trakcie gry będą dostosowane odpowiednio do wieku dzieci.
OPIS GRY:
Jest rok 1919. Brat Radzim Gaudenty wraz z Wojciechem przekraczają Wrota Czasu by spotkać się z aptekarzem Emilem Gajdasem. Ich śladem podąża podstępny Zaklinacz. Rozpoczyna się wyścig z czasem.
Czy uda się braciom poznać zawiłe dzieje Radzionkowa, by pomóc mieszkańcom w rozwiązaniu ich problemów?
Odpłatność za grupę wynosi 200,00 zł. Grupa może liczyć do 20 osób, w przypadku zajęć terenowych może to być 20+
Opisy warszatów znajdują się w zakładce po lewej stronie pn. OPISY WARSZTATÓW.
Celem umówienia terminów oraz uzuyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt: 534 99 45 77.
Zapraszamy do udziału.