gRUDZIEŃ 2017

Grudzień to w przyrodzie czas "snu zimowego". My jednak nie zapadamy w sen zimowy, bo choć na ogrodzie pracy było niewiele to nie mogliśmy narzekac na nudę. Radzionkowscy strażacy przywiezli nam zrąbki z drzew, którymi wysypaliśmy drogę do kamieniołomu. Jest ona więc teraz pięknie odswieżona. Na wrzosy dołożyliśmy gałązki igliwia, którymi już wcześniej okrywaliśmy rośliny, żeby nie zmarzly. Pogoda jednak nie była zimowa, a temperatury raczej na plusie. Jendak tuż przed swiętami spadł snieg i ogoród pokrył się białym puchem, wyglądając przy tym niezwykle. Niestety następnego dnia było znów ciepło i zrobiło się szaro i ponuro, bo cały śnieg stopniał.

W Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej praca wrała od samego początku miesiąca. Trzeba było zrobić dekoracje na zbliżające się już Święta. Dltego też w korytarzu pojawiło sie poroże, które zgubił jeden z reniferów św. Mikołaja. Powiesiliśmy też świąteczne stroiki i wystawiliśmy choinkę, zrobioną z wikliny. W grudniu były też wichury, które straciły z drzew przed RSEE wielkie kule jemioły. Bardzo nas to zresztą ucieszyło, bo skorzystaliśmy z tej okazji i powiesiliśmy kilka kul w budynku, a resztę wykorzystaliśmy do zajęć o choinkach. A bylo ich sporo, bo od początku grudnia do samych Świąt praktycznie codziennie, mieliśmy grupy na zajęcia. Najpierw dzieci poznały różne rośliny związane z Bożym Narodzeniem, a później same zrobiły storiki świąteczne, które mogły zabrać ze sobą do domu. Oprócz zajęć z dziećmi, w Stacji działo się również wiele innych rzeczy. Nasz budynek gościl już poraz kolejny szachistów, którzy w terminie 8-10.12 brali udział w turnieju szachowym Ciderszach 2017. Odbyły się też dwa spotkania Klubu Mam. Pierwsze bez specjalisty, na którym mamy mogly sobie poplotkowac przy kawie, a drugie z panią Ewą Łukasik, która opowiedziała o wpływie zegara biologicznego na związek.

Odbył się też finał kampani "Zkorzenieni w wiedzy" organizowanej przez Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tranowskich Górach. Jako, że objęliśmy patronat nad tym projektem nasza edukatorka Julia Góra wygłosiła prelekcję na temat Ogrodu i jego działalności. Chcemy pogratulować serdecznie, bo szkoła ze swoja kampanią zajęła 1 miejsce w konkursie "Młodzi obserwatorzy przyrody".

Miejska Szkola Podstawowa nr 11 w Piekarach Śląskich bierze udział w konkursie w ramach którego prowadzi projekt edukacyjny pt."Tradycyjny Sad". Ich zadaniem będzie założenie na terenie szkoły tradycyjnego sadu ze starymi odmianami jabłoni i grusz. Muszą też odszukac stare drzewa i stworzyć mapę na której uwzglednią sady z takimi drzewami. My jako, że mamy doświadczenie w zakładaniu tradycyjnego sadu zostaliśmy poproszeni o pomoc merytoryczną w prowadzeniu kamapnii, i chętnie jej udzielimy. Podzielimy się też zaszczepionymi sadzonkami. Trzymamy kciuki, za jak najlepszy rezultat.

Ostatnio dostaliśmy od Przedszkola "Bajka" z Radzionkowa karmniki, które dzieci razem z rodzicami stworzyły w ramach konkursu "Karmniki dla ptakow". Karmniki te rozdaliśmy chętnym, bo zima to pora dokarmiania i pomocy zwierzętom.

 

Ogród w zimowej aurze
Jemiołuszka zwyczajna
Poroże renifera
Dzieci wykonujące stroiki
Turniej szachowy Ciderszach 2017
Klub Mam
Julia Góra podczas prelekcji na finale kampani "Zakorzenieni w wiedzy"
Karmniki z Przedszkola