czerwiec 2017

"Czerwiec daje dni gorące, kosa brzęczy już na łące"

Tak mówi ludowe przysłowie i dokładnie tak było w czerwcu w naszym Ogrodzie. Pracownicy terenowi stale mieli co robić. Kosili, grabili, plewili, podlewali i tak przez cały miesiąc. Pogoda jak najbardziej dopisywała, a więc Ogród zakwitł różnorodnymi barwami.
Na początku miesiąca łąkach trzęślicowych dostrzec można było piękne niebiesko-fioletowe kosaćce syberyjskie. Zakwitły też rośliny miododajne na naszej specjalnej rabatce przy pasiece. Łąki mienią się barwami czerwonych maków, białych rumianków, zółtej lucerny.
Powiększono też kolekcję roslin sadowniczych o nowe krzewy i drzewa owocowe min. maliny, borówki, aktinidię, cytryńca chińskiego, morwy, świdośliwy itd. W sadzie powstała też rabata, na której posadzone są w kolejności chronologicznej rośliny uprawiane przez człowieka. Grządka ziołowa również mieni się barwami. Na ogródku za budynkiem RSEE hodowane są wysiewane z nasion gatunki rodzime. Nasz pszczelarz Wprowadził do pustego ula nową pszczelą rodzinę. 

Jeżeli chodzi o edukację i imprezy to w tej sferze też nudów nie było. Czerwiec rozpoczyna się Dniem Dziecka. Nie zapomnieliśmy o tym i w Ogrodzie, z tej okazji 12. Drużyna Harcerska "Oręż" z Radzionkowa zoorganizowała grę terenową dla dzieci szkół podstawowych. Ruszył też Klub Mam, na spotkaniach którego mamy mogą poplotkować i dowiedzieć nowych ciekawych rzeczy. Braliśmy też udział w Dniach Radzionkowa. Odbyło się podsumowujące spotkanie Kursu Fotografii Przyrodniczej, gdzie uczestnicy dzieli się zdoybytmi doświadczeniami i chwalili zrobionymi zdjęciami. Użyczyliśmy budynek RSEE grupie Cidry Lotajom, która na terenie parku zoorganizowała bieg Eko Cidry Cross. Pszczelarze z Nakła Śląskiego postanowili wybrać też nasz Ogród na spotkanie pszczelarzy. Cały czas tez przyjmujemy grupy półkoloni, którym prowadzimy ciekawe zajęcia. 

 

Dzień Dziecka w Ogrodzie
Opieka nad ulami
Pszczelarz w pasiece
Kosaciec syberyjski
Rosarium
Łąka
Grządka ziołowa